V souvislosti se zavedením druhého pilíře penzijního systému je od 1. ledna 2013 klientům v České republice poprvé nabízeno takzvané důchodové spoření. Jedná se o nový, legislativou přísně regulovaný nástroj spoření na penzi, který je sjednáván až do doby odchodu do důchodu. Představuje dlouhodobé rozhodnutí, které je třeba náležitě zvážit. Až do června letošního roku však budou právě tento produkt moci nabízet všichni finanční poradci, i bez kvalifikačních zkoušek.
Certifikace prodejců důchodových fondů bude v ČR povinná až od začátku června letošního roku. Pro potenciální klienty druhého důchodového pilíře to tak znamená, že do konce května jim může nabídnout a zprostředkovat tento závazek na celý život téměř každý finanční poradce. Finanční příprava na penzi je přitom jedním ze zásadních témat odborného finančního plánování. Například česká Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců doporučuje všem klientům při uzavírání smlouvy o důchodovém spoření dodržovat některá základní pravidla.
1. Pokud máte svého finančního poradce, v každém případě jej kontaktujte a uzavření smlouvy s ním projednejte.
2. Na trhu bude důchodové spoření nabízet celá řada zprostředkovatelů a poradců, pokud doposud nemáte svého finančního poradce, oslovte některého z nich a nechte si vypracovat komplexní individuální finanční plán včetně řešení zajištění vašich příjmů v důchodovém věku. Bude-li vám smlouva důchodového spoření nabízena samostatně, tedy bez vypracování celkového finančního plánu, nemusí být pro vás její uzavření optimální.
3. Budete-li osloveni vám doposud neznámým zprostředkovatelem a nemáte doposud svého finančního poradce ani o něm neuvažujete, ověřte si, zda je zprostředkovatel řádně zaregistrován u České národní banky jako vázaný zástupce pro oblast důchodových produktů. Ověření můžete pohodlně provést na webu ČNB.
4. Ověřte si také historii společnosti, kterou zprostředkovatel zastupuje. Pokud zprostředkovatel na trhu působil před zahájením důchodové reformy a nabízí i ostatní finanční produkty, je u něho vyšší pravděpodobnost, že vám poskytne objektivní informace a kvalitní služby. Pokud naopak zprostředkovatel začal působit na finančním trhu současně se zahájením důchodové reformy a nenabízí žádné jiné finanční produkty, je naopak možné, že pouze využívá důchodové reformy jako krátkodobé obchodní příležitosti a je u něho vyšší pravděpodobnost, že vám neposkytne objektivní informace a kvalitní služby.
5. Když se nerozhodnete pro vyhledání a využití komplexních služeb finančního poradce, pak alespoň nesdělujte nikomu neznámému své osobní údaje a nic nepodepisujte na prvním setkání s ním, vezměte si vždy čas na rozmyšlenou a poraďte se s někým dalším, popřípadě si ověřte sdělované informace o důchodovém spoření třeba na internetu.
6. Mějte vždy na paměti, že smlouvu o důchodovém spoření uzavíráte na celý svůj ekonomicky aktivní život a nebudete ji moci po její registraci vypovědět. Podle toho přistupujte k jejímu sjednávání.