Česká Republika v Bílé knize o důchodových systémech v EU

16. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

Bílá kniha stručně hodnotí současný stav důchodových systémů v členských zemích Evropské unie a ukazuje očekávaný budoucí vývoj těchto systémů pod vlivem demografického vývoje a momentální nepříznivé ekonomické situace. Pozornost je upřena především na vzájemně propojenou problematiku dlouhodobé udržitelnosti systémů a přiměřenosti vyplácených dávek. Při pohledu na doporučení obsažená v Bílé knize pro národní důchodové systémy je zřejmé, že česká důchodová reforma v podobě, ve které byla přijata v roce 2011, doporučení Evropské komise do značné míry respektuje. Tato skutečnost byla zaregistrována i tvůrci Bílé knihy a Česká republika je jako jedna z mála členských zemí v textu přímo zmíněna jako země, která provedla důchodovou reformu v souladu s těmito doporučeními.
EU v důchodových systémech respektuje princip subsidiarity, a tedy zodpovědnost za důchodové systémy bude nadále na jednotlivých členských státech. EU však současně má k dispozici nástroje, které může využít k lepší koordinaci a podpoře důchodových reforem v členských státech. Současně může využít i existující struktury k expertní podpoře a prostředky z Evropských fondů k financování některých výdajů vyvolaných důchodovými reformami.
Bílá kniha obsahuje sadu doporučení, které vymezují oblasti, na které by se měly členské státy při reformách důchodového systému zaměřit:

 

  • svázat věk pro odchod do důchodu s očekávanou střední délkou života
  • omezit předčasné důchody a další cesty z trhu práce
  • podpořit delší pracovní kariéry zabezpečením lepšího přístupu k celoživotnímu vzdělávání, upravit pracovních prostředí specificky pro různorodé pracovníky, rozvíjet pracovní příležitosti pro starší osoby a podporovat aktivní a zdravé stárnutí
  • sjednotit věk pro odchod do důchodu mužů a žen
  • podpořit rozvoj doplňkového důchodového spoření a tím podpořit důchodové příjmy

 

Důchodová reforma v České republice přináší významné změny jak ve státním průběžně financovaném pilíři, tak v soukromých fondově financovaných systémech. Hlavními změnami jsou sjednocení věkové hranice pro odchod do důchodu mužů a žen a neomezené zvyšování důchodového věku tempem dva měsíce za rok, které odpovídá očekávanému nárůstu střední délky života české populace a tím stabilizuje počet let strávených v důchodu. Současně došlo ke zpřísnění podmínek předčasných důchodů. Souběžně byl reformován systém penzijního připojištění se státním příspěvkem, včetně změn v oblasti státní podpory, a od 1. ledna 2013 bude spuštěn systém důchodového spoření. Oba tyto kroky zajistí vyšší diverzifikaci příjmů občanů ve stáří.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře