Důchodová reforma odstartovala oficiálně k 1. lednu nového roku 2013. Přináší spoustu změn, jako třeba vznik nových důchodových pilířů. Neznamená však změny pouze pro důchodce a pracující, kteří si již na důchod spoří či by měli se spořením začít, ale také pro samotné zaměstnavatele.
Velkou legislativní novinkou roku 2013 je zákon č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření, kterým se zavádí tzv. „druhý pilíř“ důchodové reformy. Umožňuje zaměstnancům další alternativní druh spoření na důchod. Stávající legislativní úprava zahrnovala povinné placení sociálního pojištění, jehož součástí je i část určená na důchodové zajištění (tzv. „první pilíř“) a dobrovolné penzijní připojištění (tzv. „třetí pilíř“). K zavedení nového způsobu důchodového spoření (druhého pilíře) bylo přikročeno v důsledku negativních prognóz vzhledem k demografickému vývoji obyvatelstva a k následnému předpokládanému úbytku financí obsažených v prvním pilíři.
Nejedná se však o změnu a novinku jedinou. Díky změnám souvisejícím s důchodovou reformou teď může zaměstnavatel přispět zaměstnanci až 30.000 Kč ročně na spoření ve III. pilíři a nebo na životním pojištění – do konce minulého roku to přitom bylo jen 24.000,-. Změna je detailně popsána v §6 odst. 9 písm. zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a jeho novelizaci. Pokud tedy zaměstnavatel přispěje maximální možnou částku, může od letoška na daních z příjmů a povinném pojistném „ušetřit“ 10 200 korun ročně na jednoho pracovníka. Změny souvisí také se zavedením předdůchodů.
shrnutí důležité pro zaměstnavatele:
- příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění (PP) za rok 2012 jsou pro zaměstnavatele daňově uznatelné, roční limit osvobození činil 24.000 Kč a je společný i pro životní pojištění (ŽP), v roce 2013 je limit zvýšen v souvislosti se zavedením předdůchodů na 30.000 Kč na rok pro příspěvky zaměstnavatele na PP, ŽP a nebo DPS (doplňkové penzijní spoření)