Pozdější odchod do důchodu
Dobrý den . Děkuji Vám za vypočítaný důchod pro manžela i když jsem měla zato ,že má v posledních letech vysoky vyměřovací základ tak to bude mít vliv na vyšší důchd. Ctěla jsem se ještě informovat zda by bylo výhodné pro manžela kdyby pracoval ještě tento r. 2013 a zažádal o řádný důchod od r. 2014. Zda se to nějak projevy ve výpočtu a tudiž by důchd byl i podstatně vyšší.
Děkuji za informaci s pozdavem H.Z
Dobrý den,
průměrný důchod ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Dle zaslaných údajů vychází Vašemu manželovi orientačně důchod vyšší než je průměrný důchod, přestože 13 let platil velmi nízké odvody na důchodovém pojištění jako OSVČ. Opět zdůrazňuji, že výpočet je orientační, protože nebyly známy všechny vstupní údaje (např. vyloučená doba), proto může být skutečný důchod vyšší (např. při vysoké vyloučené době) nebo nižší (např. skutečná doba pojištění bude nižší než zaslaných 43 let, protože např. studium se započítává z 80 %, stejně tak evidence na úřadu práce).
Navíc výpočet důchodu v Česku je poměrně „rovnostářský“, i po legislativních změnách v posledních letech, které zvýhodnily vysoké příjmy. Jenom na doplnění uvedu, že občan, který bude mít průměrnou mzdu za všechny odpracované roky v současné hodnotě 40 000 Kč a získá 40 let pojištění, tak bude mít měsíční důchod ve výši 13 321 Kč.
Jestliže bude Váš manžel „přesluhovat“ a odejde do důchodu až v roce 2014, tak bude mít samozřejmě vyšší důchod. Dosažení důchodového věku neznamená, že je nutné odejít do důchodu. Neuplatnění žádosti o důchod je pouze záležitostí každého jednotlivce. Při „přesluhování“ je výsledný důchod vyšší, za každých 90 dní, které odpracuje každý občan po důchodovém věku se mu jeho důchod zvyšuje o 1,5 %. Do těchto 90 kalendářních dní se však nepočítají dny, kdy pobírá nemocenské dávky a jiné tzv. náhradní doby. Při práci po dosažení důchodového věku je tedy vhodné na tuto skutečnost pamatovat a správně zvolit termín odchodu do důchodu.
Současně stojí za rozmyšlenou, zdali není výhodnější současně pracovat a pobírat důchod. Starobní penzisté mohou pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost bez omezení. Rozhodnutí však záleží na Vašich osobních preferencích. Práce na „procenta“ se totiž vyplatí později (záleží, jak dlouho se přesluhuje, jak vysoký je důchod…, může to být i více než 10 let). Při pobírání důchodu a příjmu ze zaměstnání je finanční efekt ihned.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz