OSVČ a důchodové spoření

Dotaz

4. 10. 2013
OSVČ a důchodové spoření

Dobrý den,
mám dva dotazy.
Letos podnikám prvním rokem, tudíž jsem ještě nepodávala žádné příznání na Fú a vím, že můj zisk bude minimální, možná do 50 000. Je tedy správný výpočet ze této částky 1250,. na druhý pilíř, který budu platit s podáním daňového příznání ??
Druhý dotaz je, zda je potřeba nahlašovat vstoupení do druhého pilíře na zdravotní pojišťovně. Slyšela jsem že ano, a že dojde i ke snížení čásky měsíčních odvodů, je to pravda ?
Děkuji za odpovědi.

Odpověď

Petr Gola 4.10.2013

Dobrý den,

 

účast v II. pilíři není potřeba zdravotní pojišťovně oznamovat. Na odvodu na zdravotním pojištění nemá účast v II. pilíři vliv. OSVČ, které jsou účastny v II. pilíři i OSVČ, které nejsou v II. pilíři účastny odvádí na zdravotní pojištění stejně. Zdravotní pojištění a důchodové pojištění jsou dva rozdíly instituty, které slouží k jiným účelům a spravují je i odlišné instituce.

 

Na zdravotní pojišťovně vstup do II. pilíře hlásit nemusíte, avšak na místně příslušné OSSZ ano.

 

OSVČ, které vstoupily do II. pilíře během roku 2013, musí za rok 2013 podat „Pojistné přiznání“. Toto přiznání se podává na místně příslušné finančním úřadu, a to ve stejné lhůtě jako běžné „Přiznání k dani z příjmu fyzických osob“. Za rok 2013 je nutné tedy podat na místně příslušný finanční úřad do 1. 4. 2014 (jedná se o základní lhůtu, která může být prodloužena při zpracování daňového přiznání daňovým poradcem) obě přiznání.

 

Důchodové spoření (peníze do II. pilíře) činí 5 % z vyměřovacího základu OSVČ na důchodové pojištění. Důchodové spoření se tak vypočítává ze stejné částky jako důchodové pojištění. Vyměřovacím základem OSVČ je polovina rozdílu mezi příjmy a výdaji. V případě, že je však skutečný vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, tak musí být důchodové pojištění zaplaceno z minimálního vyměřovacího základu, stejně tak důchodové spoření. Za celý kalendářní rok je minimální vyměřovací základ 77 652 Kč, minimální vyměřovací základ se poměrně snižuje dle počtu měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti.

 

Během roku se důchodové spoření neplatí, což je rozdíl oproti důchodovému pojištění. Je však možné si důchodové spoření „přeplatit“.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře