Dopojištění formou dobrovolného důchodového pojištění
Dobry den, byl mi priznan plny invalidni duchod, ale vzapeti odebran. Bude mi 45 let, tu dobu nad 38 let nesplnuji, chybi mi rok, starala o tezce nemocneho syna, tak mi to bylo napsane v rozhodnuti, kde jsem zadala o priznani davky o peci. Mel epilepsii tuto dobu mi nechteji zapocitat, otazka je, zda muzu proto neco udelat nebo jestli mam moznost tuto dobu doplatit, U te druhe moznosti ziskani inv.duchodu mi chybi tri mesice, protoze muj manzel byl vojak z povolani, pracoval na ministerstvu obrany a byl vyslan do zahranici jako diplomat a ja ho musela nasledovat, ze tech pet let se mi bude pocitat do pojisteni, ale take mi to neuznali a tak mi chybi tri mesice.Nevim co mam delat. Zda mam jeste nejakou sanci. Prace nejsem momentalne schopna a navic bejvaly manzel, ktery pri mne a nemocnem diteti si vybudoval karieru, vecne stehovani a vzdelavani na ukor toho, ze jsem byla stale sama s nemocnym a problemovym ditetem. Jsem po druhe vdana, ale manzel nevydelava tolik penez, aby utahl sam veskere finance jako predchazejici manzel, ktery odesel kvuli mladsi a stal se z nej reditel na ministerstvu obrany. Dekuji za jakoukoliv pomoc. Vrabelova
Dobrý den,
pro přiznání invalidního důchodu je zapotřebí splnit dvě zákonné podmínky: musí být přiznání invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. Přiznání stupně invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře OSSZ. Současně je však zapotřebí získat potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku žadatele o invalidní důchod.
Protože je Vám 45 let, tak je zapotřebí, abyste získala pět let pojištění v posledních deseti letech. Jestliže není v posledních deseti letech splněna podmínka pěti let doby pojištění, tak je možné u občanů starších 38 let získat 10 let pojištění v posledních 20 letech. Jestliže není splněna doba pojištění, tak nemůže být přiznán invalidní důchod, přestože je přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně.
V případě, že není splněna podmínka potřebné doby pojištění, tak je možné řešit nedostatečnou dobu pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění. Podmínky pro dobrovolné důchodového pojištění jsou upraveny v § 6 zákona o důchodovém pojištění. Zpětně jsou možnosti dobrovolného důchodového pojištění ovšem omezeny. Pro kvalifikované důvody (evidence na úřadu práce, studium) je možnost zpětného dopojištění neomezená. Pro ostatní kvalifikované důvody (např. výdělečná činnost v cizině po 31. prosinci 1995, dlouhodobá dobrovolnická služba) je zpravidla zpětná účast možná v rozsahu dvou let před podáním přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění. Pro nekvalifikované důvody je možná zpětná účast nejvýše v rozsahu jednoho roku zpětně přede dnem podání přihlášky.
Doporučuji Vám tedy podat si přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění (samozřejmě i zpětně) na místně příslušné OSSZ, a to v takovém rozsahu, aby Vám vznikl nárok na invalidní důchod. Pracovnice OSSZ bude mít před sebou potřebné doklady a průběh pojištění, tak Vám poradí přesně dle Vašeho průběhu pojištění. Měsíční výše dobrovolného důchodového pojištění v roce 2013 činí minimálně 1 812 Kč měsíčně, je samozřejmě možné platit dobrovolně i vyšší dobrovolné důchodové pojištění za účelem vyššího důchodu.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz