Podnikání v invalidním důchodu

Dotaz

15. 2. 2014
Podnikání v invalidním důchodu

Dobrý den.Prosím o radu……jsem v ČID a chci začít podnikat.Má otázka je,zda jako pobíratel ČID budu muset platit sociální a zdravotní poj.v plné výši,nebo jsou v mém případě nějaké úlevy.Tu samou otázku mám při zřízení živnostenského listu,jestli musím zaplati 1.tisíc Kčs,nebo je tam také ňáká úlena.Díky za radu

Odpověď

Petr Gola 15.2.2014

Dobrý den,

 

výkonu samostatné výdělečné činnosti v invalidním důchodu nic nebrání. Musí však být splněny stejné podmínky jako u ostatních občanů. V případě, že ke své samostatné výdělečné činnosti budete potřebovat živnostenské oprávnění, tak si jej budete muset opatřit a splnit potřebné podmínky (v závislosti na tom, o jakou živnost se jedná). Pro některé samostatně výdělečné činnosti však není živnostenské oprávnění potřeba (např. nezávislé povolání).

 

Invalidní důchodci však při placení daně z příjmu fyzických osob, sociálního a zdravotního pojištění mohou čerpat určité výhody. Dle § 9 odstavce 6 zákona o důchodového pojištění je totiž samostatná výdělečná činnosti invalidních důchodců považována za vedlejší výdělečnou činnost. Pro placení sociálního a zdravotního pojištění to znamená, že při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění za rok nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ a pojistné je doplacené dle skutečného zisku. Při nízkém zisku se jedná o značnou výhodu. Navíc sociální pojištění se nemusí do zákonného limitu při vedlejší činnosti platit. Limit se každoročně mění. Za celý rok 2014 činí limit 62 261 Kč (jedná se o zisk, tedy příjem – výdaj), tento limit se však poměrně snižuje při výkonu samostatné vedlejší činnosti pouze po část roku. Samostatně výdělečně činní důchodci v prvním roce výkonu své samostatné výdělečné činnosti neodvádí zálohy na povinném pojistném, zdravotní pojištění následně doplatí jednorázově při odevzdání „Přehledu o příjmech a výdajích“ a sociální pojištění rovněž (pokud nemají zisk do uvedeného limitu). V dalším roce samostatné výdělečné činnost se odvádí zálohy dle dosaženého zisku (např. pouze 300 Kč měsíčně na zdravotním pojištění, jestliže byl zisk nízký), samostatně výděleční invalidní důchodci nemusí platit minimální měsíční zálohy.

 

Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob mohou invalidní důchodci uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Dle § 35ba zákona o dani z příjmu nemohou základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč občané, kteří k 1. lednu zdaňovacího období pobírají starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu. Invalidní důchodci tedy základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč uplatnit mohou. Dále mají invalidní důchodci nárok na další daňovou slevu. Buď ve výši 2 520 Kč (invalidní důchod prvního nebo druhého stupně) nebo 5 040 Kč (invalidní důchod třetího stupně). Občané, kteří jsou držitelé průkazu ZTP/P mají dále nárok na slevu na dani ve výši 16 140 Kč. Z důvodu uplatnění daňových slev je daňová povinnost samostatně výdělečných důchodců efektivně citelně nižší než u ostatních OSVČ (např. samostatně výdělečně činných starobních důchodců).

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře