Nízký invalidní důchod

Dotaz

15. 2. 2014
Nízký invalidní důchod

Dobrý den, před rokem mi byl přiznán invalidní důchod II. stupně ale pouze v minimální výši 3100kč. Doposud jsem nikdy nepracovala(2002-2004 nedokončená sš,2004-2008 sš, 2008-2013 vš, jaro 2012 narození dítěte). Jestli jsem to pochopila správně, tak se mi počítala doba studia do roku 2010 a pak cca 1 rok dítě a vznikla mi tam mezera nekrytá pojištěním a proto mi důchod nepočítali z (nevím jak se to přesně uvádí)z republikového průměru. Vzhledem k problémům vím zcela jistě, že mi důchod bude náležet pořád. Snažím se zjistit zda-li je možné se na chvíli důchodu vzdát,poté doplatit tu nekrytou dobu a zažádat znovu aby se mi částka počítala z toho rep. průměru (pokud bych mezitím nenašla práci)?

Odpověď

Petr Gola 17.2.2014

Dobrý den,

 

protože jste nikdy neměla příjem, ze kterého by bylo odvedeno důchodové pojištění a stala jste se invalidní, tak je výpočet invalidního důchodu poměrně složitý a záleží na přesném průběhu pojištění. Abych byl schopen přesně rozsoudit danou situaci, tak bych potřeboval před sebou detailně vidět celý průběh pojištění po měsících a přesné datum vzniku invalidity.

 

Pro přiznání invalidního důchodu je zapotřebí splnit dvě zákonné podmínky: musí být přiznána invalidita posudkovým lékařem OSSZ (prvního, druhého nebo třetího stupně) a současně musí být získána potřebná doba pojištění, která se liší dle věku. Obě podmínky jste splnila a byla Vám přiznán invalidní důchod druhého stupně.

 

Výše invalidního důchodu ve Vašem případě závisí na skutečnosti, zdali u Vás nedošlo k přerušení doby pojištění. Kdyby k danému přerušení nedošlo, potom by se invalidní důchod druhého stupně vypočítával dle § 42 zákona o důchodovém pojištění (tzv. invalidní důchod v mimořádných případech) a invalidní důchod by byl vyšší než nyní. Ve Vašem případě však k přerušení došlo, přičemž jste neměla žádné příjmy, ze kterých by bylo odvedeno důchodové pojištění, a proto Vám byl vypočten invalidní důchod v minimální výši 3 100 Kč (dle roku 2013, kdy základní výměra důchodu byla 2 330 Kč a minimální procentní část důchodu byla 770 Kč, celkem tedy 3 100 Kč).

 

Osobně jsem se s případem, kdy se někdo chce vzdát přiznaného invalidního důchodu nesetkal. Všechny kroky vedoucí k výpočtu důchodu je nutné učinit před přiznáním důchodu. V případě nesrovnalostí Vám doporučuji se obrátit přímo na pracovnici OSSZ, která má Váš případ na starosti, neboť má ve své databázi celý rozsah Vašeho pojištění.

 

Protože máte nízký důchod, tak Vám možná vznikne nárok na sociální dávky (např. příspěvek na bydlení apod.). Výše a rozsah sociálních dávek závisí na Vaši konkrétní životní situaci a je v hodné se obrátit na místně příslušný úřad práce.

 

Jestliže budete pracovat při pobírání invalidního důchodu, tak budete platit méně na dani z příjmu fyzických osob. Zvýhodněná je i samostatná výdělečná činnost formou nižších povinných odvodů. Protože pobíráte invalidní důchod druhého stupně, tak máte nárok na daňovou slevu na poplatníka (nárok na slevu nemají pouze starobní důchodci) a slevu na invaliditu druhého stupně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře