Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav

Dotaz

28. 4. 2014
Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav

Dobrý den, omlouvám se, před chvilkou jsem Vám odeslala dotaz a zapomněla jsem připsat, že ve své zprávě „Posudek o invaliditě“ mám u výsledku posouzení zdrav. stavu a míry poklesu prac. neschopnosti uvedeno: 1) jedná o dlouhodobě nepříznivý zdrav. stav ve smyslu ustanovení § 26 zákona 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění, v platném znění.
2) jde o inval. III. st. Není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdrav. stavu poklesla jeho prac. neschopnost o 70 % a nesplňuje podmínky ust. § 6 vyhl.č.359/2009 Sb.
3) Den vzniku inval. 24.4.2014
4) U pojištěnce došlo k poklesu prac. neschopnosti nejméně o 70 % a není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

Můžu svého zaměstnavatele vůbec žádat o případné neplacené volno, než se můj zdravotní stav zlepší a pak pracovat na zkrácený úvazek (abych nepřišla o zaměstnání) nebo těmito body mám zákaz pracovat na zkrácený úvazek a budu muset ukončit prac. poměr? Něla bych v tomto případě nárok na nějaké odstupné u prac. doby na neurčito?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 28.4.2014

Dobrý den,

 

v současné době jsou v Česku poskytovány tři stupně invalidního důchodu: invalidní důchod prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně.

 

O invalidní důchod prvního stupně se jedná, když pracovní schopnost pojištěnce poklesla nejméně o 35 % , avšak nejvíce o 49 %. O invalidní druhého stupně musí pracovní schopnost poklesnout nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %. O invalidní důchod třetího stupně se jedná, když pracovní schopnost pojištěnce poklesla nejméně o 70 %.

 

Ze zákona se přitom poklesem pracovní schopnosti rozumí pokles vykonávat samostatnou výdělečnou činnost nebo závislou činnost (pracovat ve standardním pracovním poměru) z důvodu omezení tělesných smyslových a duševních schopností ve srovnání se stavem před stavem, který byl u občana před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

 

Protože Vám byl přiznán invalidní důchod III. stupně, tak je opravdu vhodné veškerá rozhodnutí, zdali dále pracovat nebo nepracovat dělat po poradě s Vaším lékařem. Každý případě v životě je individuální, záleží na mnoha okolnostech (např. vykonávané práce, pracovnímu prostřední, pracovní době, vzdálenosti do práce), dva občané pobírající invalidní důchod třetího stupně mohou být ve zcela odlišné situaci. Individuální přístup a rozhodnutí je nutné, neboť nelze jednoduše paušalizovat. Doporučuji Vám veškeré Vaše rozhodunutí činit především s ohledem na Váš zdravotní stav.

 

Kdy vzniká nárok na odstupné či nikoliv je poměrně složitou záležitostí. Nárok na odstupné má zaměstnanec, když dojde k rozvázání pracovního poměru výpovědí zaměstnavatele z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c), typicky pro nadbytečnost. Na odstupné je i nárok, jestliže dojde k ukončení pracovního poměru dohodou, přičemž je v písemné dohodě uveden některý z těchto důvodů. Důvod v souladu se zákoníkem práce musí být v dohodě vždy uveden. Pro výplatu odstupné existují ještě další, ale již poměrně specifické důvody.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře