Evidence na ÚP a invalidní důchod
Dobrý den,chtěla bych se zeptat .Mám invalidní důchod 2.stupně, mám artrózu,cukrovku,vysoký tlak,astma,zelený zákal,bolesti páteře.Důchod invalidní mám 10let,nikdo mě nechce už zaměstnat,i já sama se už necítím že bych při bolestech kloubů v práci vydržela.Moje otázka je jestli musím být přihlášena stále na pracovním úřadě?Ta paní mi tam řekla že ne ,že práce pro mě stále není.Měla bych se prý nahlásit na zdravotní pojíšťovnu s papírem že ukončím evidenci na pracovním úřadě a být doma a pobírat tedy důchod,mám 5906kč.Je mi 48let a manžel půjde do plného důchodu za 2roky,pracuje jako hlídač.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
doba pobírání invalidního důchodu II. stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu III. stupně. Pro občany pobírající invalidní důchod II. stupně je vhodné s ohledem na starobní důchod mít vlastní příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.
Doba evidence na úřadu práce patří mezi náhradní dobu pojištění, což pozitivně ovlivňuje výši starobního důchodu. Ale pouze v omezeném rozsahu. Doba evidence na úřadu práce se započítává do doby pojištění vždy po dobu, kdy náleží hmotné zajištění (tedy podpora v nezaměstnanosti) a dále nejdéle 3 roky po dobu, kdy podpora v nezaměstnanosti již nenáleží. Do 55 let se přitom započítává maximálně jeden rok.
Protože jste již dlouhodobě na úřadu práce a vyčerpala jste zápočet evidence na úřadu práce (do 55 let se započítává maximálně jeden rok) jako náhradní dobu pojištění a současně Vám již nenáleží podpora v nezaměstnanosti, tak v současné době není potřeba evidence na úřadu práce. Současně je však evidence na úřadu práce nadále možností, jak získat zaměstnání odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu. Navíc evidence na úřadu práce případně umožňuje zpětně neomezeně v budoucnu doplatit dobrovolné důchodové pojištění.
V případě, že byste již nebyla na úřadu práce evidovaná, tak je nutné tuto skutečnost oznámit Vaší příslušné zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojištění za všechny invalidní důchodce platí stát. Protože pobíráte invalidní důchod, tak nemusíte mít s placením zdravotního pojištění žádné starosti.
Na doplnění uvedu, že invalidní důchodce si nemůže dle současné legislativy odchodem do starobního důchodu finančně pohoršit. V případě, že starobní důchod vyjde nižší než invalidní důchod, tak náleží nadále invalidní důchod. Kdo dlouhodobě pobírá invalidní důchod a přitom nepracuje, ten může mít skutečně starobní důchod nižší než invalidní důchod. Nebo nesplní potřebnou dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu z důvodu nedostatečné doby pojištění.
Kdybyste nadále pobírala invalidní důchod, tak jej můžete dle současné legislativy pobírat nejdéle do 65 let. V 65 letech by se invalidní důchod „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz