Údaje v IOLDP
Dobrý den,
není mi jasné, co znamená v Informativním osobním listu důchodového pojištění:
rok dny druh doby vyměřovací základ
91 neuvedeno nic samost. výdělečná činnost 5600
92 neuvedeno nic samost. výdělečná činnost – ne neuvedeno nic
93 neuvedeno nic samost. výdělečná činnost neuvedeno nic
95 neuvedeno nic samost. výdělečná činnost 6614
U roků 91, 93 a 95 se jedná o část roku, v roce 92 jde o celý rok.
Děkuji za info.
Dobrý den,
údaje v Informativním osobním listu důchodového pojištění má každý jiné, vždy závisí na konkrétním průběhu pojištění. V Informativním osobním listě důchodovém pojištění (IOLDP) jsou uvedeny následující sloupečky: doba od-do, dny, druh doby, vyměřovací základ a vyloučená doba.
Ve sloupečku od-do je pravidla uveden celý kalendářní rok. Např. od 1. 1. 2003 do 31. 12. 2003. V případě, že je v daném roce více činností, např. se střídala jednotlivá zaměstnání, evidence na úřadu práce apod., tak je uvedeno každé období zvlášť a je uveden přesný počet dní pro důchodové účely. Pro jednotlivý rok tak může být uvedeno několik období.
Ve sloupečku dny je uveden počet dní, po které trval daný titul pojištění. Jestliže po celý rok trvalo zaměstnání, tak je uvedeno 365 nebo 366 dní. Záleží na konkrétním počtu dní v daném roce. Pro důchodové účely se počítá přesný počet kalendářních dní v daném roce. V případě, že v daném roce nejsou splněny podmínky pro pojištění, tak není uveden počet dní. Tato situace nastává, když se daná doba nezapočítává jako doba pojištění (zaměstnání nebo výkon samostatné výdělečné činnosti) ani jako náhradní doba pojištění. Jako pojištění se hodnotí doba, kdy je z příjmu řádně odváděno sociální pojištění. Pouze při splnění podmínky pro uznání náhradní doby pojištění (např. evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu) se z příjmu neplatí důchodové pojištění.
Ve sloupečku druh doby je uvedeno zpravidla pojištění (zjednodušeně řečeno zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnosti, kdy je z příjmu odváděno důchodové pojištění). Může však být uvedena i náhradní doba pojištění. Potom je uvedeno ND. Náhradní doba pojištění je zpravidla evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu. Další náhradní doby pojištění, např. péče o dítě do 4 let věku nebo studium se prokazují až při sepisování žádosti o důchod.
Ve sloupečku vyměřovací základ je uvedena částka, která se hodnotí pro výpočet důchodu. Zjednodušeně řečeno je to příjem, ze kterého se platilo důchodové pojištění. Příjmy, ze kterých se důchodové pojištění neplatilo, nemají na výpočet důchodu vliv.
V případě, že uvedené vyměřovací základy v databázi ČSSZ neodpovídají skutečnosti, potom je potřeba vše doložit a uvést na pravou míru. Ideální je se v těchto případech osobně dostavit na místně příslušnou OSSZ. OSVČ však musí odevzdávat na místně příslušné OSSZ „Přehled o příjmech a výdajích“ a údaje pro výpočet důchodu jsou převzaty z těchto tiskopisů.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz