Invalidní důchod v mimořádných případech
Z čeho se vypočítá invalidní důchod lidem, kterí nikdy nepracovali?
Dobrý den,
pouze zdravotní problémy nemusí stačit k přiznání invalidního důchodu. Pro přiznání invalidního důchodu musí být současně splněny dvě zákonné podmínky. Žadateli o invalidní důchod musí být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ. Současně však žadatel o invalidní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku. Nutností je písemná žádost o invalidní důchod.
Občané, kteří nikdy nepracovali, tedy zpravidla nesplní potřebnou dobu pojištění a není jim invalidní důchod přiznán. Jiná situace je však u mladistvých, kteří nemohli nikdy pracovat. V takovým případech náleží při přiznáni invalidity invalidní důchod v mimořádných případech. Na invalidní důchod v mimořádných případech mají nárok též osoby, které dosáhli alespoň věku 18 let a invalidita vznikla před dosažením 18 let. Při splnění zákonných podmínek může mít nárok na invalidní důchod v mimořádných případech i pojištěnci mladší 28 let.
Invalidní důchod v mimořádných případech se vypočítává zjednodušeně řečeno z průměrné mzdy. Není to úplně přesné, protože výpočet důchodu je složitou záležitostí. Za osobní vyměřovací základ, což je jeden ze dvou vstupních údajů, se považuje všeobecný vyměřovací základ vynásobený přepočítacím koeficientem. Každý rok je tedy výpočet odlišný.
Na doplnění uvedu, že invalidní důchod třetího stupně v mimořádných případech v roce 2014 činí 9 177 Kč.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz