Práce v invalidním důchodu
Od 7.12.2013 jsem vlivem úrazu v dočasné pracovní neschopnosti. Dne 1.4.2014 jsem podstoupila operaci bederní páteře (výhřez ploténky s tlakem na durální vak vč. úlomku ploténky). Od 8.9.2014 do 29.9.2014 nastupuji lázeňskou léčbu. Po 180 dnech DPN měla údajně OSSZ poslat upozornění ošetřujícímu lékaři a na základě tohoto sdělení jsem měla jít k posouzení LPK. Nic z toho provedeno nebylo a nevím kdo pochybil (OSSZ, ošetřující lékař?), žádné informace mi nikdo nesdělil. Situaci jsem začala, na základě informací na internetu,řešit sama – byla jsem na OSSZ, kde mi sdělili, že do práce se musím vrátit nejpozději dne 24.10.2014. Do zaměstnání dojíždím cca 100 km od svého trvalého bydliště a mám vážné obavy, že bych v současnosti dojíždění a 8 hodinovou pracovní dobu fyzicky nezvládala. Absolvovala jsem rehabilitaci, doma pravidelně cvičím, tak abych byla co nejdříve v lepší zdravotní kondici, bohužel, moc se to zatím nezlepšuje. O práci bych přijít nechtěla, s ohledem na můj věk (50 let) bych novou práci sháněla velmi těžko. Nakonec jsem požádala o přiznání ID. V současné době nevím jaký stupeň ID mi bude přiznán. Pokud by mi byl LPK přiznán ID III. stupně, musela bych ukončit pracovní poměr do 30 dnů od termínu LPK? Co vše by z toho pro mne vyplývalo, co všechno bych v tomto případě měla vyřídit, abych něco z neznalosti neopomenula? Děkuji.
Dobrý den,
jestliže jste si požádala o invalidní důchod, tak bude v rámci žádosti o invalidní důchod přezkoušen Váš zdravotní stav, samozřejmě s přihlédnutím ke zdravotní dokumentaci. Příslušné posudkový lékař místně příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení), kde jste si o invalidní důchod žádala, následně rozhodne o stupni invalidity. V Česku se rozlišují tři invalidní důchody. Invalidní důchod prvního stupně, druhého stupně nebo třetího stupně. Příslušný invalidní důchod se odvíjí od přiznaného stupně invalidity.
Pracovat v invalidním důchodu je možné. Přiznání invalidního důchodu nebrání výkonu pracovní činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Vykonávaná činnost by však měla odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu. Stejně tak pracovní nasazení a čas strávený v práci. K náročnosti vykonávané pracovní činnosti, rozsahu pracovního úvazku a dalším aspektům může být samozřejmě následně přihlédnuto při pravidelném přezkumu či kontrole. Invalidní důchody totiž nejsou přiznávány trvale, ale dochází ke kontrolám. Situace je individuální a záleží na konkrétním případu v jakém termínu apod.
Doba pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně nepatří mezi náhradní dobu pojištění pro důchodové účely. S ohledem na výpočet starobního důchodu je tedy pro invalidní důchodce prvního nebo druhého stupně dokonce vhodné, aby během invalidního důchodu prvního či druhého stupně vykonávali pracovní činnost a měli příjem, ze kterého by odváděli důchodové pojištění.
Přiznání invalidního důchodu je následně vhodné oznámit zaměstnavateli. Invalidní důchodci mají nárok na daňovou slevu. Jejich čistá mzda je při stejné hrubé mzdě vyšší než kolegů se stejnou mzdou. Výše daňové slevy se liší dle stupně přiznaného invalidního důchodu. Měsíční sleva na invaliditu prvního nebo druhého stupně činí 210 Kč a na invaliditu třetího stupně 420 Kč. Současně je vhodné, aby zaměstnavatel znal zdravotní stav zaměstnance s ohledem na přidělování práce.
Ani v případě, že je v odůvodnění o invalidním důchodu třetího stupně napsáno, že občan není schopen vykonávat výdělečnou činnosti ani za zcela mimořádných podmínek, tak není práce vysloveně zakázána. Samozřejmě by však bylo opět k tomuto aspektu přihlédnuto při kontrole ze strany OSSZ. Jakákoliv práce v takovém případě je však značně problematická a většina zaměstnavatelů by takového zaměstnance do pracovního poměru nevzala.
Přiznání invalidního důchodu je následně potřeba oznámit příslušné zdravotní pojišťovně.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz