Nízké platby OSVČ na sociálním pojištění

Dotaz

6. 11. 2014
Nízké platby OSVČ na sociálním pojištění

Jsem OSVČ a moje současné roční příjmy jsou ve výši snižující starobní důchod cca o 1 000,- Kč měsíčně za každý rok podnikání(zemědělská činnost-odečet nákladů 80%).Předpokládám,že do doby čerpání starobního důchodu bych byl schopen se uživit,ale do té doby si podstatně snížím starobní důchod.Je mi 59let,založené důchodové připojištění.Prosím,nebylo by pro mě výhodnější pobírat předdůchod a dále být OSVČ. Pozn.- v minulosti jsem měl daleko vyšší příjmy Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.11.2014

Dobrý den,

 

výše státního starobního důchodu závisí na dvou parametrech: získané době pojištění a osobním vyměřovacím základu.

 

Do doby pojištění se hodnotí odpracované roky a náhradní doby pojištění (např. studium v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, vojenská služba).

 

Osobní vyměřovací základ při výpočtu důchodu v roce 2014 se vypočítává z vyměřovacích základů, ze kterých bylo odvedeno sociální pojištění ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti v letech 1986 až 2013. Např. v roce 2018 se budou hodnotit roky 1986 až 2017, atd.

 

OSVČ, které odvádí sociální pojištění v minimální výši, což je dle zaslaných údajů pravděpodobně Váš případ, si za roky, kdy odvádí minimální sociální pojištění skutečně snižují osobní vyměřovací základ, ze kterého se bude následně počítat starobní důchod.

 

Neznám však detailně Váš průběh pojištění. Nevím, jak dlouho odvádíte jako OSVČ minimální sociální pojištění. Ani nevím, jaké byly Vaše příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění v letech 1986 až 2013. Proto Vám nemohu přesně sdělit, jak každý rok placení minimálních záloh ovlivňuje výši Vašeho důchodu.

 

Předdůchod je obecně řešením spíše pro občany, kteří již v předdůchodovém věku nechtějí nebo nemohou pracovat. Přitom mají dostatečné vlastní úspory na doplňkovém penzijním spoření, aby měsíční výplata z předdůchodu činila minimálně 30 % průměrné mzdy, tedy cca 7 500 Kč. Protože plánujete nadále být OSVČ, tak je dle mého osobního názoru výhodnější předdůchodu nečerpat a vykonávat samostatnou výdělečnou činnost až do starobního důchodu.

 

Proč? Doba čerpání předdůchodu sice nesnižuje osobní vyměřovací základ, současně však doba čerpání předdůchodu nepatří mezi náhradní doby pojištění. Doba pojištění se při čerpání předdůchodu nezvýší. Přitom každý rok pojištění velmi výrazně ovlivňuje konečnou výši starobního důchodu. Možná více, než si někteří občané myslí.

 

Protože byste při předdůchodu vykonával samostatnou výdělečnou činnost, což je možné, tak byste měl při odchodu do starobního důchodu možnost volby, kterou dobu pojištění využít – zdali předdůchod nebo právě samostatnou výdělečnou činnost. Samostatná výdělečná činnost během čerpání předdůchodu by byla pro účely placení sociálního pojištění stejně považována za hlavní činnost a sociální pojištění byste z příjmu ze samostatné výdělečné činnosti musel odvádět stejně jako je tomu nyní.

 

Při čerpání předdůchodu byste vyčerpal naspořené finanční prostředky před odchodem do důchdou. Přičemt předpokládám, že primárním cílem spoření bylo zvýšit životní úroveň právě v důchodovém věku.

 

Neznám detailně Váš průběh pojištění, a proto nevím, s jak vysokou penzí můžete přibližně počítat. Pokud však již dlouhodobě platíte pouze minimální sociální pojištění, potom je skutečně potřeba počítat s nižším starobním důchodem. Doporučoval bych Vám tedy maximálně zvýšit vlastní spoření a investice na důchod. Jestli však byly Vaše předchozí příjmy vysoké, tak to opět ovlivní výši důchodu a sitauce může být příznivější. Bez konkrétních vstupních dat je obtížné danou situaci přesně analyzovat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Štítky:
Komentáře