Invalidní důchod a nezaměstnanost
Dobrý den,
měla bych na Vás prosbu. Je mi 57 let a ocitla jsem se ve složitější životní situaci. Od roku 2013 pobírám ID 1. stupně – kvůli syndromu vyhoření z nadměrného pracovního stresu. Po více jak roku DPN jsem nastoupila opět do zaměstnání, které jsem po 5 měsících opět musela ze zdravotních důvodů změnit, ale novou práci už nemohu vykonávat vůbec (jedná se o stresovou pozici v logistice) V současné době jsem opět na neschopence. Zaměstnavatel mne nutí, abych dala výpověd. Když mne přijímal, nebyla jsem poslána na lékařskou prohlídku. Nezvládla jsem náročné pracovní nasazení. Pracuji zde teprve od 27.10.U předešlého zaměstnavatele jsem měla pevnou složku 23.000 a pohyblivou 3.000, moje nynější mzda se skládá z 8.000 pevné složky a 15.000 pohyblivé složky. Jsem v nepřetržitých pracovních poměrech již 6 let od mého návratu z 12 letého pracovního pobytu v SRH.
Musím nyní ukončit pracovní poměr, když neschopenka slále trvá?
Jak je to s přihlášením na pracovní úřad po nemoci a zda mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když mám ID 1. stupně?
Z čeho se mi bude eventuelně podpora počítat?
Děkuji Vám moc předem za odpověď a zdravím
Dobrý den,
pracovní poměr sama ukončit výpovědí můžete, ale samozřejmě nemusíte, je to pouze Vaše osobní rozhodnutí a zhodnocení Vaší situace. Zaměstnavatel Vás ale nemůže nutit podat výpověď. Zaměstnanec může dát výpověď kdykoliv a bez udání důvodu. Případnou výpověď je nutné podat písemně.
Zaměstnavatel Vám může dát výpověď sám, musí však být dodrženy ustanovení zákoníku práce. Výpověď ze strany zaměstnavatele musí mít tedy odůvodnění v souladu se zákoníkem práce.
Další možností je ukončení pracovního poměru dohodou. S dohodou však musí souhlasit zaměstnavatel i Vy. Případné ukončení či neukončení pracovního poměru je vhodné důkladně promyslet. Vše především s ohledem na Váš zdravotní stav.
Občané pobírající invalidní důchod I. stupně mohou být v evidenci na úřadu práce. Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká mimo jiné během poskytování dávek nemocenského pojištění.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemají invalidní důchodci III. stupně. Invalidní důchodci I. a II. stupně při splnění zákonných podmínek ano.
Pro splnění nároku na výplatu podpory v nezaměstnanosti je nutné splnit zákonné podmínky. Je nutné vykonávat výdělečnou činnost, ze které je odváděno sociální pojištění, minimálně v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech.
Kdo vyčerpal v celém rozsahu podporu v nezaměstnanosti v posledních dvou letech, ten má nárok na podporu v nezaměstnanosti při další evidenci na úřadu práce, když získá výdělečnou činností dobu pojištění minimálně v rozsahu 6 měsíců. Když neuplynula celá doba po kterou se vyplácela podpora v nezaměstnanosti, potom náleží podpora v nezaměstnanosti při opětovné evidenci na úřadu práce, když se získá výdělečnou činností doba pojištění v rozsahu tří měsíců. Vždy je nutné splnit základní podmínku doby pojištění 12 měsíců v posledních dvou letech.
Podpora v nezaměstnanosti se počítá z příjmu z posledního zaměstnání.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz