Zpětný výpočet důchodu
Narok na starob. duchod me vzniknul v breznu 2009. Letos, tj. v r. 2015 chci pozadat o duchod 2 roky zpetne, tj. od brezna 2013. Bude se vypocet meho duchdu provadet metdikou platnou pro rok 2013 (redukcni hranice, koef. narustu vymerov. zakladu), nebo dle metodiky platne pro rok 2015, ktera by byla v mem pripade vyhdnejsi, protoze mam osobni vymerovaci zaklad vyssi jak 36000,-Kc. Lze prip. pri podani zadosti o duchod i pozadat o vypocet dle metodiky platne pro rok 2015, protoze je pro mne vyhodnejsi?
Dobrý den,
když si zažádáte zpětně o přiznání starobního důchodu k vybranému datu 2013, tak Vám bude starobní důchod od roku 2013 doplacen do současnosti, tedy k roku 2015. Z tohoto důvodu není možné, abyste dostával zpětně doplacen důchod dle legislativy, která v daném období neplatila a začala platit až od roku 2015. Není možné vypočítat starobní důchod k datu roku 2013 a přitom použít legislativu roku 2015. Tento způsob by byl mimo jiné nevýhodný pro občany, kteří by si nechali přiznat starobní důchod v roce 2013 a pobírali ho.
Zpětnou žádost o důchod je možné podat až 5 let zpětně. Např. Kdo si žádá v roce 2015 o důchod k 10. lednu 2011, ten si nemůže např. vybrat, zdali se bude jeho důchod počítat dle výpočtové formule roku 2015, 2014, 2013, 2011. Jestliže má být důchod přiznaný k 10. lednu 2011, tak ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) spočítá důchod k tomuto datu a důchody za zpětné období následně doplatí.
Rozhodujícím faktorem pro určení, jaká výpočtová formule se při výpočtu důchodu použije, je tedy datum přiznání důchodu.
V praxi tedy nemůže dojít k situaci, že budou dva občané mít naprosto shodné vstupní údaje pro výpočet důchodu (doba pojištění a příjmy). A přitom jeden si nechá přiznat důchod od roku 2013 a druhý zpětně od roku 2013, přičemž ten druhý by použil pro ně výhodnější legislativu roku 2015. Oba pánové by měli shodné vstupní údaje pro výpočet důchodu a druhý by z důvodu zpětné žádosti o důchod obdržel za období 2013 – 2015 celkový důchod vyšší.
Dle zaslaných údajů tedy předpokládám, že jste po dosažení řádného důchodového věku přesluhoval, tzv. „pracoval na procenta“. Tento krok jste zvoliv z důvodu, že jste chtěl mít vyšší starobní důchod. V takovém případě stojí za zváženou, zdali neodejít do důchodu až v roce 2015. Vše samozřejmě závisí na Vašem konkrétním průběhu pojištění, zdali jste i v letech 2013 až 2014 pracoval, jakou dobu pojištění jste získal, jaké jste měl příjmy apod.
Jiná situace bude rovněž v případě, jestliže nyní potřebujete obdržet vyšší částku. Pokud byste si zažádal o zpětné vyplacení důchodu, tak byste obdržel doplatek důchodu za dané období. Možná může být tato situace řešením Vaší životní situace.
Pro konkrétní rozhodnutí je vhodné, abyste si zkusil propočítat jednotlivé varianty, zvážil jednotlivá pro a proti apod. Rozhodnutí je zcela individuální a závisí na Vaší konkrétní životní situaci.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz