Rušení pracovního místa

Dotaz

26. 1. 2015
Rušení pracovního místa

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zaměstnavatel mojí mamky ( v dubnu 58 let, nar. 19.4.1957 ), bude koncem března 2015 rušit pracovní pozici, na které pracuje a nemá pro ní náhradu, tudíž dostane výpověď. Protože jí do starobního důchodu bude zbývat ještě rok a něco, chtěla jsem se tímto za ní zeptat, jak má postupovat dále, aby nemusela do předčasného důchodu ? Jestli má jít na nemocenskou / úřad práce ? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 26.1.2015

Dobrý den,

 

s ohledem na výši starobního důchodu je skutečně vhodné odejít až do řádného starobního důchodu. Předčasný starobní důchod je nižší z důvodu krácení za předčasnost.

 

V případě, že bude Vaše maminka v pracovní neschopnosti, tak nemůže během pracovní neschopnosti obdržet od zaměstnavatele obdržet výpověď pro nadbytečnost (dle § 52, písmeno c) zákoníku práce. Zaměstnanec v pracovní neschopnosti je dle § 53 zákoníku práce v ochranné lhůtě. Na nemocenskou může Vaše maminka nastoupit ještě v 7denní ochranné době po skončení zaměstnaneckého poměru. V takovém případě je vhodné upozornit, že nemocenská náleží až od 15. dne pracovní neschopnosti. V prvních 14 dnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. Náhrada mzdy po skončení pracovního poměru přitom nenáleží.

 

Jestliže nebude Vaše maminka v pracovní neschopnosti, potom je pro ní vhodné se registrovat na úřadu práce. Vaše maminka je starší 55 let, proto má nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Když obdrží odstupné, tak se nárok na podporu posouvá po dobu, kdy bude Vaše maminka zajištěna formou odstupného.

 

Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se započítává do doby pojištění ovlivňující výši starobního důchodu. Současně se Vaše maminka vyhne krácení za předčasnost. Evidence na úřadu práce je pro Vaši maminku lepší než odchod do předčasného důchodu.

 

Když Vaše maminka bude ještě během trvání pracovního poměru nebo v 7denní ochranné lhůtě v pracovní neschopnosti, tak bude po dobu pracovní neschopnosti finančně zajištěna prostřednictvím nemocenské. Po skončení nemocenské by se následně evidovala na úřadu práce. Jestliže nebude Vaše maminka v pracovní neschopnosti, tak by se registrovala na úřadu práce ihned po skončení pracovního poměru. Protože by obdržela tříměsíční odstupné, tak by byla po dobu prvních tří měsíců v evidenci na úřadu práce zajištěna díky obdrženému odstupnému a od čtvrtého měsíce evidence na úřadu práce by měla nárok po dobu 11 měsíců na podporu v nezaměstnanosti.

 

Dle zaslaných informací by obě varianty mohly Vaší mamince vyjít tak, aby odešla až do řádného starobního důchodu. Přičemž by byla po celou dobu částečně finančně zajištěna formou nemocenské, odstupného a podpory.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře