Ukončení pracovního poměru

Dotaz

28. 1. 2015
Ukončení pracovního poměru

Dobrý den.
Potřeboval bych prosím poradit v této záležitosti.
Jsem 16 měsíc(od 25.9.2013) v pracovní neschopnosti.Při vyřizování inval.důchodu,který mám přiznán ve 2.stupni, mi na PSSZ sdělili,že zaměstnavatel mě od 12.měsíce(od 1.10.2014) mé prac neschop.odhlásil z jejich evidence.tzn-.na můj dotaz,my bylo řečeno,jako kdybych tam už nepracoval!Mám v tomto případě ještě nějaké povinnosti vůči zaměstnavateli? Musím i za této situace po ukončení prac.neschop.rozvázat s nimi prac.poměr?nechci se již vracet! Vše mám doloženo zdrav.posudky. Děkuji Vám za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 28.1.2015

Dobrý den,

 

pracovní poměr musí být vždy ukončen. Buď výpovědí zaměstnavatele, výpovědí zaměstnance nebo dohodou o ukončení pracovního poměru. Na základě jedné z těchto tří možností následně odhlásí zaměstnavatel zaměstnance u OSSZ a příslušné zdravotní pojišťovny k příslušnému datu (buď sjednanému datu v dohodě o ukončení pracovního poměru nebo po uplynutí výpovědní lhůty u výpovědi).

 

Přiznání invalidního důchodu není v žádném případě výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být vždy ukončen výpovědí (ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele) nebo dohodou o ukončení pracovního poměru.

 

Bez písemné výpovědi nebo dohody o ukončení pracovního poměru nelze pracovní poměr ukončit. Osobně tedy předpokládám, že když Vás zaměstnavatel odhlásil, že musel být pracovní poměr ukončen, v opačném případě by zaměstnavatel nepostupoval v souladu se zákonem. Zaměstnavatel Vás bez ukončení pracovního poměru nemůže odhlásit jako svého zaměstnance.

 

Doporučuji Vám tedy kontaktovat Vašeho zaměstnavatele a zjistit, jak se celá záležitost má a případně uvést vše na pravou míru. Od Vašeho zaměstnavatele budete rozhodně potřebovat zápočtový list a evidenční list. I z tohoto důvodu budete muset svého zaměstnavatele kontaktovat. Pokud se nechcete vracet do zaměstnání a byl Vám přiznán invalidní důchod, tak myslím nebude žádný problém ukončit pracovní poměr se zaměstnavatelem dohodou k požadovanému datu.

 

V případě, že byste však měl nárok na výpověď podanou zaměstnavatelem dle § 52, písmeno d) zákoníku práce nebo dohodou, kde by byl uveden důvod dle § 52, písmeno d) zákoníku práce, tedy že nesmíte podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně-lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, tak by Vám náleželo odstupné nejméně ve výši 12násobku průměrného výdělku. I tento aspekt je vhodné zohlednit do Vašeho rozhodování.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře