Ukončení pracovního poměru s invalidním důchodcem

Dotaz

11. 3. 2015
Ukončení pracovního poměru s invalidním důchodcem

Dobrý den.
Naší zaměstnankyni se stal 1.5.2015 úraz a byla z tohoto důvodu v PN. Nyní jí byl přiznán inv. důchod II stupně. Práci kterou vykonávala před úrazem není schopna vykonávat. Jak s takovou pracovnicí rozvázat pracovní vztah, aby se mohla zaregistrovat na ÚP a pobírat alespoň podporu.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 11.3.2015

Dobrý den,

 

přiznáním invalidního důchodu není pracovní poměr ukončen. Pracovní poměr může být ukončen pouze výpovědí ze strany zaměstnance, výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou.
Výpověď podaná zaměstnancem a výpověď podaná zaměstnavatelem je jednostranný právní úkon. S dohodou o ukončení pracovního poměru musí souhlasit obě strany, tedy zaměstnanec i zaměstnavatel.

 

Zaměstnanec může podat výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo i bez udání důvodu. Zaměstnavatel musí podat výpověď v souladu s ustanoveními § 52 zákoníku práce a nelze podat výpověď v ochranné době – např. během nemocenské.

 

Vaše zaměstnankyně bude mít při získání doby pojištění jednoho roku v posledních dvou letech nárok na podporu v nezaměstnanosti ve všech třech případech, tedy při podání výpovědi zaměstnavatelem, podání výpovědi zaměstnancem i při ukončení pracovního poměru dohodou. Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti je 5 měsíců u občanů mladších 50 let, 8 měsíců u občanů ve věku 50 let až 55 let a 11 měsíců u lidí starších 55 let.

 

Způsob ukončení pracovního poměru tedy nebude mít vliv na pobírání podpory v nezaměstnanosti. Způsob ukončení pracovního poměru však ovlivní výši podpory v nezaměstnanosti. Standardně se pobírá podpora v nezaměstnanosti v prvních dvou měsících ve výši 65 % předchozího výdělku, další dva měsíce 50 % a zbylé měsíce 45 % předchozího výdělku. Když však podá výpověď zaměstnanec nebo je pracovní poměr ukončen dohodou bez udání důvodu, tak náleží podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 % předchozího příjmu.

 

Současně způsob ukončení pracovního poměru ovlivňuje nárok na odstupné a jeho případnou výši. Pracovní poměr tak musí být ukončen v souladu se zákoníkem práce.

 

Při podání výpovědi zaměstnanci z důvodu § 52, písmene d) nebo dohodou, kde je uveden důvod dohody § 52, písmeno d), a sice, že nesmí zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně-lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice náleží dle § 67 zákoníku práce odstupné nejméně ve výši 12násobku průměrného měsíčního výdělku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře