Volba odchodu do důchodu

Dotaz

15. 7. 2015
Volba odchodu do důchodu

Dobrý den , je mi 61 let a podle přehledu důchdového pojištěni který mě tedˇ přišel mám počet evidovaných let 43 a 276 dni v roce 2013 .Jak tomu mám rozumět ? A kdy bych mohl jit do duchdu a o kolik bych asi přišel peněz . Za mlada jsem vykonaval dvě zaměstnani na smlouvu A tudíž jsem platil dvakrat pojistení .Za brzkou odpověd předem děkuji

Odpověď

Petr Gola 15.7.2015

Dobrý den,

 

důchodový věk muže závisí na ročníku narození. Jestliže jste ročník narození 1954, potom je Váš řádný důchodový věk 63 let a 2 měsíce. Když jste ročník narození 1953, tak je Váš řádný důchodový věk 63 let. V obou případech můžete již nyní kdykoliv odejít do předčasného důchodu.

 

Předčasný důchod je však finančně nevýhodný. Krácení u předčasného důchodu je oproti řádnému důchodu citelné. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení a nižší státní důchod. S ohledem na měsíční výši státního důchodu je vhodné odejít až do řádného důchodu. Předčasný důchod se při dosažení řádného důchodového věku nepřepočítává a je trvale krácený. Předčasný důchod je zpravidla řešením životní situace pro občany v předdůchodovém věku, kteří jsou nezaměstnaní a již vyčerpali podpůrčí dobu pro pobírání podpory v nezaměstnanosti.

 

O kolik by byl předčasný důchod nižší oproti řádnému důchodu, to závisí na několika aspektech – např. o kolik dní dříve se do předčasného důchodu odejde, ve kterém roce se do předčasného důchodu odejde, neboť každý rok je jiná výpočtová formule důchodu, výdělcích a získané době pojištění. Z finančního hlediska je vhodné odcházet až do řádného důchodu, předčasný důchod je mnohdy nižší více, než by někteří žadatelé o důchod čekali.

 

Výše státního důchodu závisí na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu. Do doby pojištění se započítávají odpracované roky plus náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří např. studium v zákonném rozsahu nebo vojenská služba. Žádný rok nemůže být do doby pojištění započítán dvakrát. I když jste tedy pracoval během roku pro dva zaměstnavatele a z příjmu odváděl sociální (důchodové) pojištění, tak se Vám tento odpracovaný rok hodnotí do doby pojištění pro důchodové účely jako jeden rok pojištění. Do doby pojištění se hodnotí pouze celé ukončené roky, s tím je potřeba počítat.

 

Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky. Při výpočtu důchodu v roce 2015 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění v letech 1986 až 2014. Dřívější příjmy se přitom přepočítávají na současnou hodnotu pomocí koeficientů zohledňujících inflaci. Jestliže jste během jednoho roku pracoval pro dva zaměstnavatele, tak se Vám průměrná mzda za odpracované roky počítá z obou příjmů. Práce pro dva zaměstnavatele, když je z obou příjmů odváděno sociální pojištění má tedy příznivý vliv na výši osobního vyměřovacího základu a znamená tedy i vyšší státní důchod.

 

Čím vyšší doba pojištění a vyšší osobní vyměřovací základ, tím vyšší státní důchod.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře