Námitky ve věci invalidního důchodu
Dobrý den,
v září 2012 jsem onemocněla (byla mi diagnostikována Bechtěrevova choroba a fibromyalgie), o rok později mi můj praktický lékař řekl, abych si požádala o invalidní důchod a v červenci 2014 mi moje revmatoložka napsala do lékařské zprávy mj., že doporučuje zahájit řízení o ID, že nejsem schopna vykonávat běžné činnosti a že návrat do zaměstnání je nemyslitelný…. Jenže já jsem si myslela, že na ID nebudu mít nárok, protože jsem od ukončení rodičovské dovolené v r. 2009 nepracovala.
Později jsem zjistila, že na ID bych mohla mít nárok a šla jsem si v dubnu podat žádost na OSSZ, kde mi ale referentka odmítla napsat do žádosti datum, od kdy požaduji přiznat invalidní důchod a to červenec 2014 (datum doporučení lékařky z revmatologie o zahájení řízení o ID) a řekla, že datum určuje posudkový lékař a to většinou ke dni kdy zasedá posudková komise a že dříve mi důchod přiznán být nemůže.
Totéž mi tvrdil můj praktický lékař a tím pádem ve své zprávě vycházel jen z aktuálních zpráv odborných lékařů.
Když jsem šla k posudkovému lékaři, chtěla jsem jej požádat o zhodnocení mého zdravotního stavu již od července 2014, jenže pan doktor byl odvolán, protože někdo zkolaboval a on spěchal „zachraňovat životy“, jak říkal. V rychlosti mi jen řekl, že mi přiznává ID II. stupně na dobu 3 let a pak že se uvidí, jestli se stav zhorší, přizná mi plný důchod. Když jsem namítla, že pořád doufám, že se můj stav zlepší, odpověděl, že s tím nemám vůbec počítat.
Jelikož jsem přesvědčena, že mám právo požádat o zhodnocení zdravotního stavu a případné přiznání invalidního důchodu zpětně, zvažuji podání námitky proti rozhodnutí. Mám jen trochu obavy z toho, že mi nakonec ID sníží, nebo odeberou úplně, i když po zdravotní stránce se vlastně od dubna 2015, kdy mi byl ID přiznán, nic nezměnilo a já na tom nakonec budu ještě hůř.
Ještě dodám, že pečuji o dvě děti ve věku 9 a 11 let. V květnu 2015 jsem nastoupila do zaměstnání na poloviční úvazek a jsem ráda, když po návratu z práce zvládnu alespoň navařit. Jiné práce nezvládám a i do práce mě musí manžel vozit. Nedojdu do obchodu, neunesu nákup…
Můžete mi, prosím, poradit, jaké je riziko, že by mi po podání námitky ID snížili, případně odebrali? Údajně je i možnost nyní námitku nepodávat a po vypršení lhůty pro podání námitky podat žádost na OSSZ žádost na nové prošetření zdravotního stavu k datu 1. 7. 2014. Která varianta je lepší?
Dobrý den,
při podání písemných námitek se v rámci námitkového řízení posoudí zdravotní stav znovu. Je tedy skutečně možné, že může dojít i ke snížení stupně invalidity nebo odebrání stupně invalidity. Invalidní důchod není přiznáván trvale, po určité době, která je individuální, bývá zdravotní stav přezkoušen posudkovým lékařem. Na základě provedené kontroly po určité době může být opět stupeň invalidity i snížen nebo odebrán. Ke kontrole a přezkoušení může na základě příjemce invalidního důchodu dojít dříve, opět však je zdravotní stav přezkoušen nově a může být zvýšen stupeň invalidity nebo snížen. Situace je vždy individuální a záleží na konkrétním zdravotním stavu.
Posouzení zdravotního stavu je výlučně na příslušných lékařích, kteří posuzují zdravotní stav při podání námitkách a mají k dispozici příslušné lékařské zprávy. Na základě emailu není možné odhadovat, jaké bude námitkové řízení úspěšné či neúspěšné. Rozhodnutí ohledně zdravotního stavu je výlučně na posudkových lékařích.
V případě neúspěšného námitkového řízení byste mohla následně podat žalobu ve správním soudnictví na místně příslušný krajský soud. Nejdříve je však nutné absolvovat námitkové řízení a případnou žalobu podat až po vyčerpání této možnosti.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz