Starobní důchodce OSVČ
Dobrý den,
jsem v řádném starobním důchodu a pobírám honoráře z autorské činnosti (divadelní scénáře). Prosím zasílám tři dotazy.
Předpokládám, že za rok 2015 při zpracování daňového přiznání využiji výdajový paušál 40% a hrubý zisk pak zdaním 15% daní. Je to správně?
Vyčetl jsem, že platí, že při výkonu této činnosti nemusím platit sociální pojištění, pokud příjmy z této činnosti za celý rok 2015 nepřesáhnou hrubý zisk, t.j. příjmy – výdaje (paušál 40%)) částku 63.865 Kč. Je to správně?
Poslední dotaz: Jak je to v tomto případě s povinností placení zdravotního pojištění?
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Vaše výdělečná činnost ve starobním důchodu je považována za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Za rok 2015 budete muset podat daňové přiznání na finančním úřadu, přehled o příjmech a výdajích na místně příslušné OSSZ a přehled o příjmech a výdajích na Vaší zdravotní pojišťovně. Protože je Vaše výdělečná činnost považována za vedlejší, tak nebude muset být při výpočtu sociálního pojištění a zdravotního pojištění za celý rok 2015 dodržen minimální vyměřovací základ jako je tomu v případě hlavní samostatné výdělečné činnosti.
Z vedlejší samostatné výdělečné činnosti se neplatí za celý rok 2015 sociální pojištění, pokud je hrubý zisk (příjem – výdaj) do 63 865 Kč. Jedná se o limit za celý rok 2015, při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje, s tím je potřeba počítat.
Zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné vždy písemně oznámit na finanční úřad, místně příslušnou OSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu.
Praktický příklad
Pan XY je od roku 2014 v řádném starobním důchodu. Pan XY si po celý kalendářní rok 2015 přivydělával vlastní samostatnou výdělečnou činností (psaní divadelních scénářů). Pan XY měl za celý rok 2015 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti 100 000 Kč. Výdaje uplatnil pan XY 40% výdajovým paušálem, který odpovídá jeho činnosti. Výdaje jsou tedy 40 000 Kč. Hrubý zisk je 60 000 Kč. Na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí pan XY nic, neboť daň z příjmu činí 9 000 Kč (60 000 Kč x 15 %), ale základní sleva na poplatníka 24 840 Kč, proto se nebude daň z příjmu platit. Na sociálním pojištění nezaplatí pan XY nic, neboť hrubý zisk 60 000 Kč je to limitu. Na zdravotním pojištění zaplatí pan XY částku 4 050 Kč (60 000 Kč x 50 % x 13,5 %). Od částky zdravotního pojištění by se odečetly případné měsíční zálohy, zdali se platily či nikoliv, to by záviselo např. kdy pan XY se samostatnou výdělečnou činností začal. Pan XY by zaplatil na všech daních 4 050 Kč. I přesto, že by pan XY neplatil daň z příjmu fyzických osob a sociální pojištění, tak by musel doručit na finanční úřad daňové přiznání a na místně příslušnou OSSZ přehled o příjmech a výdajích.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz