ČSSD se bude obracet na penzijní fondy. Upozorní je na záměr zrušit reformu

10. 12. 2012 | Aktualizováno: 12. 12. 2012 Redakce

Bohuslav Sobotka se chystá dát penzijním fondům jasně najevo, že on a celá Česká sociálně demokratická strana má v plánu zrušit důchodovou reformu. Chce jim zaslat dokonce písemné varování.

ČSSD chce posílat fondům dopisy

Protože ČSSD má ohledně budoucnosti důchodové reformy jasno, chystá se údajně odeslat na padesát až sto dopisů. Ty zašle bankéřům, kteří vedou české penzijní fondy. Chce se tak zároveň pojistit i proti arbitrážím, takže dává včas najevo své plány. Premiér Petr Nečas dal přitom ve čtvrtek jasně najevo, že penzijní reformu vláda podpoří. Po jednání se zástupci fondů, které budou důchodové spoření ve druhém pilíři od 1. ledna 2013 nabízet, předseda kabinetu prohlásil, že vláda bude veřejnost o důchodové reformě více informovat, například prostřednictvím inzerátů. Připustil, že po výpadech ČSSD musí vláda zintenzivnit informační kampaň. „Kvůli negativní reklamě nemají občané dost objektivních informací. Je tu prostor pro zlepšení naší práce,“ řekl MF Dnes Nečas. Uvažuje dokonce i o inzerátech v médiích.

Nečas zavedení reformy hájí

Na diskusním fóru Zlaté koruny Nečas upozorňoval také na to, že je třeba reagovat na demografický vývoj. V roce 2050 bude připadat 1,2 pracujících na jednoho důchodce. Negativním faktorem je i vysoká míra započítání náhradních dob a jedna z největších závislostí na státu, 95% důchodových příjmů zajišťuje stát. Penzijní připojištění je podle něj dobrý systém, z hlediska zabezpečení na stáří nehraje ale zásadní roli. Představuje jen systém doplňkový. Zavedení fondového systému je správné. Jde i o prolomení psychologické bariéry, kdy si 30 až 40 let nikdo sám na penzi peníze neodkládal. Přicházíme tak nyní s průlomovým momentem, kdy si poprvé bude mít každý možnost reálně na důchod spořit. Některým se vysoká závislost na státu líbí, ODS chce dát lidem svobodu. Bez reformy dojde ke zvyšování sociálních odvodů.  S reformou dlouhodobě ušetříme až 80 miliard ročně, dojde k rozvoji kapitálového trhu a tím celkovému rozvoji ekonomiky. Pokud se týká výhodnosti, není podle Nečase pravda, že 2. pilíř je výhodný jen pro bohaté. S délkou spoření finanční přínos roste.

Reforma v době krize jako zločin?

Stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek zde zase prohlásil, že v ČR je hrubá shoda na fungování 1. a 3. pilíře reformy. Shoda není na části zvané 2. pilíř. Podle Mládka bude příští vládou 2. pilíř zrušen a nastartovat penzijní reformu v době krize je zločin. Na příkladu Slovenska prý vidíme, že nejhůře dopadli lidé, kteří šli do růstového pilíře. Přestože nesouhlasí s maďarským premiérem, provedl podle Mládka geniální věc. Fondy neznárodnil, jenom se peníze lidí přesunuly jinam.

Základem reforem je stanovení důchodového věku

Jiří Rusnok, bývalý prezident Asociace penzijních fondů a jeden se spoluautorů důchodové reformy, přiblížil na fóru některé zkušenosti s důchodovými systémy v zahraničí. Všude jsou podobné prvky, které kombinují státní pojištění s individuálním spořením na stáří. Základem reforem je stanovení důchodového věku, kde patříme k zemím s průměrným věkem odchodu do důchodu, v řadě zemí je tento věk však již dnes daleko vyšší. Pokud jde o integritu a udržitelnost důchodových systémů, ke špičce celosvětově patří skandinávské země.  Např. Nizozemský systém má také tři pilíře, ale namísto našeho druhého pilíře má zaměstnanecké fondy, v nichž je zapojeno 90 % pracujících. U nás jdeme správnou cestou, ale technické provedení není dobré. To, že fondy ING do 2. pilíře nevstoupí, je podnikatelské rozhodnutí a pramení z malého zájmu populace vstoupit do spoření a z obav, že nová vláda klíčový bod reformy, soukromé spoření, zruší.

 

 

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře