Ministr financí Miroslav Kalousek uvedl v úterý 28. 8. 2012, že do dobrovolného druhého pilíře penzijního systému se v příštích letech zapojí 50 až 60 procent lidí. Odkazoval se při tom na odbornou studii OECD, kde jsou uvedeny zkušenosti jiných zemí.
Odhad Asociace penzijních fondů
Předpovědi ministra Kalouska jsou však poměrně optimistické. Například Asociace penzijních fondů (APF ČR) očekává, že se zapojí jenom půl milionu až jeden milion účastníků. Nynější penzijní připojištění má přitom uzavřené přes 4,6 milionu Čechů.
Stihne se spustit II. pilíř v termínu?
Nový II. důchodový pilíř by měl začít fungovat již za několik měsíců. Původní termín spuštění je leden 2013. Po odložení startu přinejmenším o tři roky však opakovaně volá opoziční ČSSD. Kalousek odmítl výtky opozice, že by stát neměl nad prostředky ve spořící části druhého pilíře kontrolu. „Soukromé spoření bude pod důslednou kontrolou státu,“ zdůraznil. Peníze podle něj budou v roce 2013 vybírat finanční úřady, po spuštění systému jednotného inkasního místa v roce 2014 pak právě tento systém.
Do druhého pilíře budou lidé moci od příštího roku nově odvádět tři procenta z hrubého platu, která by jinak odvedli do průběžného systému. K nim budou ale muset připojit dvě procenta ze své hrubé mzdy. Rozhodnutí vstoupit do nového pilíře je dobrovolné, ale nedá se vzít zpět. Více se dočtete v našem článku II. pilíř budoucích českých důchodců.