Důchodové spoření už má skoro 50 000 lidí

Do druhého pilíře
12. 6. 2013 Petr Gola

Za pět měsíců letošního roku vstoupilo do druhého pilíře 47 392 lidí. Květen zaznamenal zatím nejvyšší přírůstek klientů, bylo uzavřeno 15 407 smluv, což je skoro stejně jako za dva předchozí měsíce dohromady. Čísla vyplývají z informací všech penzijních společností, které II. pilíř nabízejí.

 

 „Květnová čísla ukazují, že lidé začínají o svém důchodu více přemýšlet a uvědomují si, že spoléhat pouze na první pilíř nebude stačit. Zároveň vnímám květnové výsledky jako pozitivní předznamenání pro červen, který představuje poslední možnost vstupu pro lidi starší 35 let,“ komentuje výsledky prezident Asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

 

Společnost Millward Brown Czech Republic vypracovala minulý týden exkluzivní průzkum pro Deníky VLP, ze kterého vyplývá, že 78 % lidí si myslí, že stát nevydrží v příštích letech vyplácet penze jako nyní, a 71 % lidí se domnívá, že je reforma penzí nutná. 9 % lidí bez udání věku zvažuje, že vstoupí do II. pilíře.[1]

 

„Výzkum je jasný signál pro politiky, že by měli přestat uvažovat o zrušení druhého pilíře a začít se zabývat spíš jeho změnami. Skoro tři čtvrtiny lidí vidí, že náš důchodový systém není udržitelný a musí se změnit. Pokud by se druhý pilíř zrušil, bude to nevratná chyba. Možná není dokonalý, ale je to první skutečný krok, jak vyřešit situaci, která nás čeká. I ve světě je běžné, že druhý pilíř prochází postupným vývojem a trochu se mění (stejně jako systém státních důchodů z I. pilíře nebo III. pilíř). Ale ve všech rozumných zemích funguje II. pilíř dál. Na Slovensku dnes vládne levice, má pohodlnou většinu v parlamentu a mohla by druhý pilíř jedním hlasováním zrušit. Neudělá to, protože ví, že by poslala svou zemi do vážných problémů,“ doplňuje Svoboda.

 

Ondřej Kubala,
mluvčí Asociace penzijních fondů ČR


[1] Výzkum se uskutečnil ve dnech 24. až 27. 5. 2013 pomocí online dotazování na reprezentativním vzorku 1004 respondentů pro populaci ČR ve věku 15 a více let. Pro účely analýzy byli vyloučeni respondenti, kteří jsou již v důchodu. Výsledný vzorek tak činil 805 respondentů. Zdroj: Deník, pondělí 3. 6. 2013, str. 16.

 

 

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře