Proč nebude na důchody Husákových dětí?

Proč nebude na důchody Husákových dětí
17. 7. 2013 Petr Gola

V Česku žije 1 765 141 lidí ve věku 31 – 40 let, jedná se o tzv. generaci Husákových dětí. Právě tato generace způsobí problémy v českém důchodovém systému, které se nevyhnou ani Praze. Za 20 – 30 let, až půjdou Husákovy děti do důchodu, nebude v populaci dost pracujících, kteří by na jejich důchody vydělali dost peněz.

Náš důchodový systém funguje tak, že co se vybere dnes na sociálním pojištění od pracujících, okamžitě se rozdělí mezi dnešní seniory na výplatu důchodů. Neplatíme si tak sociální pojištění na svůj důchod, ale na ten, který dnes stát vyplácí seniorům. Až budeme jednou v důchodu, budou nás také financovat budoucí pracující.

„Jakmile přijdou do důchodu Husákovy děti, za kterými je obrovský propad v porodnosti, jaký naše populace v novodobé historii nepamatuje, systém havaruje. Pracující nezvládnou vydělat na seniory dost peněz,“ upozorňuje prezident Asociace penzijních fondů Karel Svoboda. „Tento systém byl v Česku nastaven před několika desítkami let, kdy porodnost rostla, lidé se nedožívali tak vysokého věku, a pracující bez větších problémů vydělali i na důchody. Jak dávná je ta minulost, potvrzuje i fakt, že loni chybělo státu na důchody 50 miliard, rok před tím 40 miliard.“

Čísla za celou republiku:

I.                   Počet lidí v generaci 1 – 10 let:                         1 089 293 lidí

II.                Počet lidí v generaci 31 – 40 let (Husákovy děti):       1 765 141 lidí

III.             Počet lidí v generaci 61 – 70 let (dnešní senioři):        1 318 061 lidí

                            Zdroj dat: ČSÚ

Tato čísla hlavního města zjednodušeně ukazují, proč čeká český důchodový systém nevyhnutelný kolaps.

Dnešní pracující platí prostřednictvím sociálního pojištění důchody dnešních seniorů. Z tabulky je vidět, že pracujících Husákových dětí je více než seniorů, takže je zde výrazná síla, která na jejich důchody aktuálně vydělává. Vážný problém ale nastane, až budou ze samotných Husákových dětí také senioři. Pracovat na ně bude mladá generace, kde je lidí více než o třetinu méně. Na první pohled je vidět, že při současném důchodovém systému nemůže mladá generace Husákovy děti v důchodu uživit.

 „Důchodový systém, na který jsme byli od šedesátých let zvyklí, přestává pomalu ale jistě fungovat. Nestojíme před otázkou, jestli je zásadní důchodová reforma nutná – Česko jednoduše nemá na výběr. Stále se objevují lidé, kteří říkají, že demografický propad za Husákovými dětmi není tak silný, že je vše v pořádku a že to dnešní systém zvládne pomocí prodlužování věku odchodu do důchodu. I z těchto čísel je ale jasně patrné, že pokud nechceme pracovat do 80 let, musí se důchodový systém změnit, stejně jako se to stalo v dalších vyspělých zemích,“ doplňuje Karel Svoboda. „Toho, že lidé budou mít jen 5 let života mezi vstupem do důchodu a smrtí, se opravdu dožít nechci.“

Postup vlády, Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí

V Česku letos odstartovala důchodová reforma, která by měla tento problém aspoň částečně vyřešit, když vzniklo nové důchodové spoření, tedy tzv. II. pilíř. Vedou se o ní diskuse, ve kterých zaniká ta nejdůležitější věc – ať je druhý pilíř jakýkoliv, je to první reálný krok, jak vytvářet skutečné celoživotní úspory a alespoň částečně zachránit situaci, která nás čeká.

„Důchodové spoření funguje tak, že neodvedete státu celé pojistné na důchodové pojištění, ale část jde na váš vlastní důchodový účet, Ze všech prognóz vyplývá, že státní důchody budou za 30 let výrazně nižší, než ty dnešní, a proto je důležité zavčas si začít odkládat peníze na vlastní důchod,“ vysvětluje Radek Urban, náměstek ministra financí. „Dnes platí každý z nás 28 % na pojistném na důchodové pojištění a celá tato částka jde na výplaty dnešních důchodů. Vstupem do druhého pilíře budete státu posílat na pojistném na důchodové pojištění jen 25 % a zbylá tři procenta si spoříte sami výhradně na svůj důchod. Podmínkou je, že si k tomu přidáte dvě procenta ze své hrubé mzdy.“ 

V praxi tak člověk, který má plat 25 000 Kč, dá ve druhém pilíři každý měsíc stranou 500 Kč ze svého platu (zmíněná 2 %) a stát mu k tomu přidá každý měsíc 750 Kč (zmíněná 3 %).

Informace od MPSV

„Lidé starší 35 let se musí o uzavření důchodového spoření rozhodnout do konce letošního června, proto jsme spustili speciální telefonní informační linku 234 712 111 a na webových stránkách ministerstva je speciální kalkulačka, kde si každý může orientačně ověřit, jestli by se mu vstup do důchodového spoření finančně vyplatil, nebo ne,“ doplňuje Jiří Biskup, vrchní ředitel sekce sociálně pojistných systémů z ministerstva práce a sociálních věcí.

Vláda navíc v těchto dnech spustila informační web www.klidnabudoucnost.cz, k získání detailních informací o důchodovém spoření doporučujeme web Asociace penzijních fondů www.starnesmysli.cz.

Zdroj: Ondřej Kubala, mluvčí Asociace penzijních fondů ČR

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře