Nezapomeňte oznámit zaměstnavateli vstup do II. pilíře!

Nezapomeňte oznámit zaměstnavateli vstup do II. pilíře!
1. 6. 2013 Petr Gola

Všichni zaměstnanci, kteří vstoupí do II. pilíře, musí svému zaměstnavateli tuto skutečnost oznámit, aby bylo správně sraženo pojistné. Zaměstnanci pracující pro více zaměstnavatelů současně oznamují vstup do II. pilíře všem zaměstnavatelům.

Občané, kteří uzavřou smlouvu o důchodovém spoření (vstup do II. pilíře), se stávají účastníkem II. pilíře od prvního dne následujícího měsíce, kdy nabude rozhodnutí o registraci právní moci.

  • Kdy nabude rozhodnutí o registraci právní moci se občané dozví od Centrálního registru smluv, který jim zašle tiskopis „Oznámení o nabytí právní moci“. Jestliže např. rozhodnutí o registraci nabude v případě pana Nováka právní moci 16. května 2013, tak se pan Novák stane účastníkem II. pilíře od 1. června 2013.

Jaký doklad předložit zaměstnavateli?

Nejjednodušší postup pro oznámení vstupu do II. pilíře je, že zaměstnanec vyplní tiskopis Ministerstva financí č. 5544 „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“. Tento tiskopis sice není povinný, ale celou administrativu značně zjednodušuje, proto je vhodné použít právě tento tiskopis, který je ke stažení např. na stránkách České daňové správy: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2013/5544_1.pdf

  • Spolu s tímto vyplněním tiskopisem je vhodné předložit zaměstnavateli i kopii „Oznámení o rozhodnutí právní moci“, aby měl zaměstnavatel jistotu, že všechny uváděné data v tiskopisu Ministerstva financí souhlasí se skutečností.
  • Zaměstnanci, kteří pracují pro více zaměstnavatelů současně, musí všem svým zaměstnavatelům předložit uvedené doklady.

Sankce za nesplnění oznamovací povinnosti

Když zaměstnanec neoznámí svému zaměstnavateli (zaměstnavatelům) včas vstup do II. pilíře, tak to znamená, že zaměstnavatel špatně odvode pojistné. A to nejenom do I. pilíře, ale i do II. pilíře.

  • Chyba v těchto případech je však jednoznačně na straně zaměstnance. Zapomnětliví nebo nepořádní zaměstnanci tak v těchto případech musí správci pojistného odvést pojistné namísto plátce pojistného, a to včetně přirážky k pojistnému ve výši 10 % z neodvedeného pojistného. V případě, že zaměstnanec dodatečně sám zjistí svoji chybu, tak je přirážka k pojistnému poloviční.
Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 4
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře