Každá rodina by měla být dobře pojištěna. Proti vážným nemocem i invaliditě. Šetřit na kvalitní pojistné ochraně není rozumné. Invalidní důchod prvního a druhého stupně je nízký a podmínky pro přiznání se zpřísňují.
Dobře nastavená pojistná smlouva přináší pocit jistoty, že v případě zdravotních problémů nezůstaneme bez finančních prostředků. Spoléhat se pouze na invalidní důchod není možné. Přiznání invalidního důchodu není automatické a podmínky se během posledních let citelně zpřísnily.
Kdo má nárok na invalidní důchod?
Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Někteří občané se mylně domnívají, že když jsou nemocní nebo mají zdravotní omezení, že ihned dostanou invalidní důchod. Není tomu tak. Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny dvě základní podmínky:
- Ze zdravotních důvodů musí být posouzen zdravotní stav a přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně. Zdravotní stav přitom posuzuje dle podkladů ošetřujícího lékaře posudkový lékař OSSZ dle místa bydliště občana na základně sepsané žádosti.
- Současně musí žadatel o invalidní důchod splnit potřebnou dobu pojištění.
Invalidní důchod prvního stupně je nízký
Z českého penzijního systému jsou vypláceny invalidní důchod prvního stupně, druhého stupně a třetího stupně. Invalidní důchod třetího stupně se vypočítává obdobně jako starobní důchod. Invalidní důchod prvního a druhého stupně však nikoliv, dochází ke krácení. Průměrný invalidní důchod prvního stupně tak činí cca 6 400 Kč a druhého stupně cca 7 000 Kč.
- Rozhodujícím kritériem je zdravotní stav, který posuzuje posudkový lékař OSSZ dle podladů ošetřujícího lékaře. V posledních letech se podmínky zpřísnily (např. v návaznosti na vyhlášku č. 359/2009 Sb.). Zatímco dřívě by byl přiznán invalidní důchod třetího stupně, tak nyní třeba pouze druhého stupně.
Vlastní soukromé komerční pojištění je tedy velmi důležité. Spoléhat se pouze na stát při neočekávaných zdravotních komplikacích nelze.