TIP: Proč spořit? Abychom nemuseli v důchodu pracovat

TIP Proč spořit?Abychom nemuseli v důchodu pracovat
31. 3. 2013 | Aktualizováno: 1. 4. 2013 Petr Gola

Státní důchod rok od roku klesá a tento trend bude nadále, vzhledem k demografickým změnám, pokračovat. Odchod do důchodu tak znamená značný pokles životní úrovně. Důchodci bez vlastních úspor jsou často nuceni pracovat i v důchodovém věku. Např. v sousedním Německu pracovalo na konci roku 2011 necelých 762 tisíc občanů starších 65 let.

 

Životní náklady stoupají důchodcům více než pracujícím občanům. Každý občan má vlastní osobní inflaci, která závisí na jeho životním stylu. Penzisté přitom mají osobní inflaci vyšší než je oficiální inflace. Nejvíce totiž stoupají výdaje za energie a potraviny, což jsou největší výdajové položky většiny důchodců. Reálně jsou tak na tom penzisté rok od roku hůře.

 

Vlastní úspory jsou nutností

Občané s dostatečnými vlastními úsporami a investicemi pociťují propad životní úrovně do důchodu nejméně. Právě vlastní dostatečné prostředky jsou možností, jak lze dokonce odejít do předčasného důchodu a podzim života si dostatečně užít, cestovat a věnovat se svým koníčkům.

  • Naopak občané, kteří nemají dostatečné vlastní úspory, jsou v některých případech nuceni pracovat i po dosažení důchodového věku. Jejich důchod je nízký a na hranici „chudoby“. Např. v Německu je hranice chudoby 848 euro a každoročně stoupá počet penzistů, kteří mají nižší penzi, v roce 2011 to bylo 14 %. Pro penzisty s nízkým důchodem je potom jedinou možností, jak nežít v chudobě, pracovat i v důchodovém věku. V roce 2000 pracovalo v Německu 480 tisíc občanů starších 65 let, v roce 2011 již 762 tisíc. Hlavním důvodem je reálný pokles státního důchodu.

 

Západoevropané myslí na penzi ve třiceti

Zodpovědní občané v západní Evropě myslí na penzi již ve 30 letech, což je vzhledem k dalším očekávaným změnám v penzijních systémech nutností. Nejvíce jsou chudobou v Evropské unii postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané. Roste však i počet chudých penzistů, a to i v Česku. Vlastní úspory a investice na penzi jsou tedy velmi důležité.

  • Výpočet státního důchodu v Česku bude v příštích letech méně výhodný, než je tomu nyní. Současně valorizace bude nižší. Jediným řešením je včasné vlastní spoření a investování na penzi. Možností je celá řada (např. vstup do II. pilíře, účast ve III. pilíři, investice do akcií, podílových listů, pořízení nemovitosti, dluhopisy), záleží na osobních preferencích každého jednotlivce.
Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře