Vstup do II. pilíře by měli lidé pečlivě zvážit, představuje také některá rizika

rizika vstupu do II. pilíře
5. 1. 2013 | Aktualizováno: 22. 1. 2013 Redakce

Penzijní reforma zavádí od ledna 2013 v České republice tři pilíře důchodového systému. Vstupem do II. pilíře vzniká možnost částečně se vyvázat z průběžného systému a spořit si na důchod individuálně. Tento krok je však spojen i s pojmem rizik a nevýhod, lidé by měli být při jeho volbě velmi obezřetní.

Současný penzijní systém je představován povinným státním průběžným pilířem, kdy ekonomicky aktivní lidé ze svých odvodů financují důchody vyplácené státem. K tomu existuje jako doplněk dobrovolný a státem podporovaný systém spoření. Jedná se o penzijní připojištění (III. pilíř) a životní pojištění. Nová důchodová reforma však od ledna 2013 zavádí ještě i další pilíř. Účast v něm je sice zcela dobrovolná, nicméně jakmile člověk do tohoto pilíře vstoupí, už nemá možnost z něj vystoupit. Je pravdou, že na stávající podobě a pravidlech II. pilíře se neshodli experti z politické, ani z odborné sféry.

Před vstupem do II. pilíře by měli být lidé obezřetní

Je možné předpokládat, že budou domácnosti obcházet a kontaktovat zástupci různých společností, bank nebo pojišťoven a vstup do II. pilíře aktivně nabízet. Často ovšem mohou poskytovat pouze jednostranné a tendenční informace. O případné účasti ve II. pilíři se bude potřeba včas a správně rozhodnout a zjistit si potřebné informace. Je proto důležité, aby v tomto směru byli lidé obezřetní, zejména s ohledem na to, že toto rozhodnutí bude pro všechny zásadním a nevratným krokem. Vstup do II. pilíře je spojen jak s výhodami tak i s riziky a nevýhodami, o kterých mnoho lidí ani neví. Často se tak nechají zmást promyšlenými marketingovými triky.

II. pilíř nese rizika, které je potřeba dobře znát

II. pilíř disponuje jak výhodami, tak i řadou kritérií a podmínek, se kterými je potřeba se velmi dobře seznámit a jistě nebudou vyhovovat všem občanům. Zásadní je informace, že uzavřenou smlouvu nebudou lidé moci již nikdy zrušit. Avšak s ohledem na fakt, že hovoříme o oblasti důchodů, je nemožnost vystoupit možno chápat i jako ochranu občanů, aby si peníze na důchod neutratili ještě před vlastním odchodem do důchodu.  „Stejně tak nebude možné ukončit ani přerušit pravidelné finanční úložky, pouze v nezaměstnanosti se odvod přerušuje automaticky,“ uvedl Petr Temelkov ze společnosti DataLife. „Výše ukládané částky musí být přesně 3 % a 2 % z hrubé mzdy, ani více, ani méně. Zároveň musí účastníci počítat s tím, že nebudou mít možnost jednorázového výběru naspořených prostředků. Ani v rámci celého průběhu trvání smlouvy nebudou moci čerpat žádné finance,“ dodává. Zásadní informací je také fakt, že v případě výplaty doživotní penze z II. pilíře se úspory nedědí.

Lidé by měli důkladně promyslet všechny informace

„Při schůzce s finančním poradcem je důležité probrat a zvážit všechny pozitivní i negativní aspekty důchodové reformy. Součástí kvalitní schůzky by měl být rovněž přehledný a zodpovědný výpočet všech variant řešení toho, zda se klientům vstup do II. pilíře finančně vyplatí“, doplnil Temelkov.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 12
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře