Podle nejnovějších průzkumů společnosti PPM FACTUM RESEARCH jsou Češi smíření s faktem, že se o ně stát ve stáří nepostará a stále více lidí si na své stáří chystá vlastní úspory. Zatímco dnešní padesátníci začínali na důchod spořit přibližně ve věku 40 let, dnešní třicátníci začali už ve 25 letech. Uvažování Čechů se tak posouvá na úroveň obyvatel nejvyspělejších států.
Lidé vědí, že samostatný důchod nestačí
Podle průzkumu lidé vědí, že samotný státní důchod k zajištění stejné životní úrovně v důchodu nestačí a 90 % lidí plánuje řešit své zajištění do důchodu. Třetina předpokládá, že se jim podaří zajistit se na důchod tak, že se jejich finanční situace v porovnání se současným stavem nezmění, zhoršení očekává více než třetina lidí (38 %) a necelá třetina (29 %) předpokládá, že se jejich finanční situace naopak zlepší.
Lidé se ale ve svých optimistických odhadech bohužel často mýlí. Spořit si několik stovek měsíčně formou penzijního připojištění totiž na pokrytí potřeb ve stáří nestačí. Podle průzkumu řada lidí očekává, že si budou moci dopřávat v důchodu zahraniční dovolené, bez problémů budou financovat například novou ledničku a v oblasti výdajů na záliby jsou dokonce očekávání lidí větší, než jejich současné možnosti. Tyto naděje jsou ale často naivní a nereálné.
Češi už umí šetřit, ale málo
Češi se sice naučili odkládat peníze na stáří, ale jejich představy o tom, kolik prostředků budou mít ze svých úspor ve stáří k dispozici, většinou nejsou podloženy reálnými propočty. Lidé si neuvědomují, že pro zachování, nebo dokonce zlepšení životní úrovně, je třeba naspořit částky řádově v milionech korun. K tomu je zapotřebí bezchybný finanční plán, který přesně stanoví, kolik člověk potřebuje a jakou měsíční výši úspor i vhodný způsob spoření je ideální zvolit.