Výrok odcházejícího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) o tom, že by se důchodová reforma mohla spustit i bez prováděcích zákonů, v úterý rázně odmítli vrcholní představitelé ČSSD. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka by takový postup byl na trestní oznámení.
„Není možné, aby vláda nakládala s veřejnými zdroji, aniž by to projednala sněmovna a proběhlo schválení prováděcího zákona,“ uvedl na úterní tiskové konferenci Zaorálek. „Chraň vás ruka Páně, pane ministře. Nebylo by to jen na ústavní stížnost, ale i na trestní oznámení. Tohle je porušení zákonů této země,“ dodal.
„Takový nezodpovědný přístup ze strany členů vlády pokládá ČSSD za politicky a právně zcela nepřijatelný. Vláda je povinna jednat tak, aby občany nevystavovala riziku právních zmatků a chaosu při realizaci reforem a stát riziku možných žalob. Pokud Nečasova vláda reformu zahájí bez prováděcích norem, měla by být nejpozději ze strany příští vlády prozkoumána trestněprávní odpovědnost všech odpovědných představitelů Nečasovy vlády,“ dodal k tomu šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Toho nepřekvapilo, že s podobnou myšlenkou přišel právě odstupující ministr práce a sociálních věcí: „Pochybný projekt sKaret byl rovněž zahájen před tím, než byla přijata příslušná legislativa, stejně tak chaotické změny na úřadech práce. Ministr Drábek doslova proslul tím, že pohrdá legislativním procesem a hazarduje s důvěrou občanů ve stát.“ČSSD žádá vládu, aby start reformy odložila zákonem až na rok 2015, aby o její realizaci mohli rozhodnout lidé v příštích sněmovních volbách.
Zdroj: Mediafax