Co byste měli vědět o penzijních fondech

15. 5. 2012 | Aktualizováno: 6. 8. 2012 Redakce

V Česku působí devět penzijních fondů. Jedná se o specifické finanční instituce, jejichž produkt byl dosud nazýván penzijní připojištění. Podívejme se na základy jejich fungování a na změny, které jejich fungování od ledna 2013 značně změní.

Co je to penzijní fond?

Penzijní fond je právnickou osobou se sídlem na území České republiky, která provozuje penzijní připojištění podle zákona č. 42/1994 Sb. Penzijní připojištění je určeno k posílení finančního zajištění občanů na stáří. Jeho úkolem je tedy shromažďování, zhodnocování a ochrana prostředků účastníků včetně státního příspěvku, případně i příspěvku zaměstnavatele a třetích osob. Penzijní fondy na českém trhu jsou součástí velkých finančních skupin, operujících v bankovnictví nebo v pojišťovnictví.

Penzijní fondy využívají investice s minimálním rizikem a stabilními výnosy. Investují převážně do státních cenných papírů, dluhopisů, akcií a termínovaných vkladů. Pravidla investování navíc podléhají státnímu dozoru, který vykonává Česká národní banka (ČNB). Minimálně 85 % ročního zisku fondu je každoročně rozděleno mezi klienty a připsáno na jejich účty. Penzijní fondy mají dále zákonem předepsanou povinnost připisovat každý rok svým klientům minimálně nulové zhodnocení. Vzhledem k výše uvedenému se penzijní fondy mohou odlišit pouze úrovní výnosu, který připisují na konta svých klientů. Rozdílná může být samozřejmě i úroveň klientského servisu.

 Jsou vklady u penzijních fondů pojištěny proti krachu fondu?

Vklady nejsou pojištěny, tak jak je tomu u bankovních vkladů. Penzijní fondy shromažďují peníze podobně jako fondy podílové, vzhledem k zákonným omezením však mají velice konzervativní strategii, zhruba 80 % aktiv umisťují do státních dluhopisů České republiky. Určitou pojistkou je tedy nízké riziko v portfoliu a dohled České národní banky.

Penzijní fondy od roku 2013

Dosavadní penzijní fondy vzniklé podle zákona č. 42/1994 Sb. se od roku 2013 změní na tzv. transformované fondy. Penzijní připojištění bude nově nazýváno doplňkovým penzijním spořením a bude ho upravovat zákon č. 427/2011 Sb. Transformované fondy budou mít stejné podmínky jako nynější penzijní fondy a půjde do nich vstoupit pouze do listopadu roku 2012. Poté se fondy zakonzervují – nepůjde do nich vstupovat, nepůjde je měnit (což platí již nyní).

Nové účastnické fondy od ledna 2013

Zatímco dosud na území České republiky působily právnické osoby – penzijní fondy, od ledna 2013 zde budou působit penzijní společnosti. Půjde o akciové společnosti, které se budou starat o transformovaný fond, ale hlavně o nové účastnické fondy.

Nové účastnické fondy převezmou úlohu shromažďování prostředků na stáří formou dobrovolného spoření. Podstatným rozdílem ve fungování bude, že majetek v účastnickém fondu není již součástí majetku penzijní společnosti, která jej obhospodařuje – na rozdíl od dosavadních penzijních fondů bude tedy oddělen majetek akcionářů.

Další velkou změnou je podstatné uvolnění okruhu investic účastnických fondů. Nebude již platit zákonná povinnost alespoň nulového zhodnocení. Penzijní společnost bude mít pouze za úkol vytvořit a obhospodařovat účastnický konzervativní fond. Vedle povinného konzervativního fondu však může penzijní společnost vytvářet a obhospodařovat další účastnické fondy – i ty s rizikovými strategiemi a tedy s potenciálem vysokého výnosu.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře