Doba pojištění pro výpočet důchodu

Dotaz

8. 4. 2015
Doba pojištění pro výpočet důchodu

Dobrý den mám dotaz ,výpočet pro odchod do důchodu mě vychází při narození listopad 1956 a jednom dítěti na červenec 2018,.Nechala jsem si udělat výpis no mám tam dva dny přetržku a to že nám zaměstnavatel prodloužil smlouvu ne od 1.1.2005 což byl víkend ale až od pracovního dne což znamená 3.1 2005 s tím že to může ,nezdá se mi to ,chci se optat jak budu muset tyto dva dny při odchodu řešit (doplatit ,kde jak , atd.)
A pak bych měla další dotaz ,poněvadž celý život šiju a už je to dost náročné chci se optat když skončím a pujdu na poslední rok na úřad práce z čeho mi bude počítán důchod z tohoto roku,a o kolik bych byla popřípadě krácena .děkuji za odpověd , kterou prosím na poslat meil s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 8.4.2015

Dobrý den,

 

uváděné dva dny nemusíte doplácet. Státní důchod se vypočítává za celý průběh pojištění. Výše státního důchodu závisí na získané době pojištění a výši osobního vyměřovacího základu.

 

Doba pojištění se při výpočtu státního důchodu vypočítává v celých ukončených letech. Např. získaná doba pojištění v rozsahu 41 let a 340 dní se započítává při výpočtu důchodu jako 40 let. Do doby pojištění se započítávají odpracované roky, kdy je z příjmu odváděno sociální (důchodové) pojištění a náhradní doby pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří např. péče o dítě do 4 let věku, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o závislou osobu.

 

Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně průměrná měsíční mzda v současné hodnotě za odpracované roky. Dřívější příjmy se přepočítávají pomocí koeficientů na současnou úroveň. Při výpočtu důchodu v roce 2018 se bude osobní vyměřovací základ vypočítávat z příjmů v letech 1986 až 2017.

 

Doba evidence na úřadu práce patří v zákonném rozsahu mezi vyloučenou dobu pojištění. To zjednodušeně řečeno znamená, že se toto období v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu a současně nulový vlastní příjem během této doby nemá žádný vliv na výši průměrné měsíční mzdy za odpracované roky. Při výpočtu průměrné měsíční mzdy za odpracované roky se toto období „vyloučí“.

 

Jako náhradní doba pojištění se započítává evidence na úřadu práce, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti a dále doba evidence na úřadu práce, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží maximálně v rozsahu 3 let, přičemž se doba 3 let zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává pouze v rozsahu jednoho roku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře