Evidence na úřadu práce nebo podpora v nezaměstnanosti
Děkuji za informace a chtěla bych Vás poprosit jěště o jednu.Pokud by nastala situace a skončil by pracovní poměr k 31.12.2014,zda by bylo lépe přihlásit se na pracovní uřad nebo si zažádat o předčasný důchod.Vyloučené doby celkem 718 dnů.Vychovala jsem dvě děti a když jsem byla nucená být na pracovním úřadě,vždy jsem pobírala podporu a nikdy to nebylo delší dobu než 6 měsícu. Předem děkuji za odpověď .Hezký zbytek dne přeje
Dobrý den,
jestliže byste splnila podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti, tak by bylo s ohledem na výši měsíčního státního důchodu výhodnější se evidovat na úřadu práce. A teprve po vyčerpání podpůrčí doby, kdy by Vám náležela podpora v nezaměstnanosti, odejít do důchodu. Podpora v nezaměstnanosti náleží při splnění zákonných podmínek občanům starším 55 let 11 měsíců.
Evidence na úřadu práce po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, patří mezi náhradní dobu pojištění, což pozitivně ovlivňuje výši důchodu. Evidencí na úřadu práce po dobu, kdy náleží podpora v nezaměstnanosti, byste získala delší dobu pojištění a vyhnula se krácení ze předčasnost. Nebo krácení za předčasnost snížila. Záleželo by na přesném termínu skončení pracovního poměru (je nutné započítávat výpovědní dobu), zdali by se obdrželo odstupné (jak případně vysoké) a kdy by přesně skončil nárok na podporu v nezaměstnanosti a jaká doba by následně chyběla do dosažení řádného důchodového věku.
Po skončení nároku na podporu v nezaměstnanosti by již bylo vhodné do důchodu odejít. I kdyby bylo nutné odejít do předčasného důchodu. Po skončení podpory v nezaměstnanosti byste byla totiž bez finančních prostředků. Přiznání sociálních dávek není automatické. O důchod by bylo s ohledem na měsíční výši důchodu lepší žádat až po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz