Jak se počítá invalidní důchod
Dobry den jsem iznuna invalidni tretiho stupne a nyni mi CSSZ Praha pocita invalidni duchod je mi 25 let a nemam odpracovane roky jen kratkodoba zamestnani ktera jsou vedena na cssz z ktere jsem odvadela duchodove pojisteni ale u vetsiny z duvodu materske jsem skoncila uz ve skusebni dobe tak zda se mi to take pocita na duchod? a tatko kratke doby vydelek byl v jedne okolo13000kc a ty dalsi pak 4000-5000kc, dohromady ze vsech praci mam odracovany neco pres rok,dotoho mam jen rok studia,rok na urade prace a 4 roky pece o dite ke svemu veku pry potrebuji 3 roky pojisteni tak zda mam splneno a zda budou me vydelky itak kratke zohledneny pri vypoctu duchodu a v pripade zda by mi ze zamestnani chybel nejaky rok na pojisteni daji se k tomu pocitat chybeji roky z uradu prace nebo ta materska? a z ceho mi pak vypocitaji duchod nebude se mne tykat jen ten nejnizsi pres 3000kc? uznana invalidni letos v dubnu, dekuji za vasi odpoved
Dobrý den,
pro výplatu invalidního důchodu musí být přiznána invalidita (prvního, druhého nebo třetího stupně) posudkovým lékařem místně příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) a současně musí žadatel o invalidní důchod získat potřebnou dobu pojištění. Potřebná doba pojištění se liší dle věku, protože Vám je 25 let, tak musíte získat 3 roky pojištění. Do doby pojištění se započítává nejenom odpracovaná doba, ale rovněž i náhradní doba pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří např. péče o dítě do 4 let věku, studium v zákonném rozsahu před rokem 2010 a evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu. Dle zaslaných informací jste dobu pojištění v rozsahu tří let získala.
Každý důchod v Česku se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Základní výměra důchodu, která v roce 2014 činí 2 340 Kč, je pro všechny důchody shodná, tedy i pro invalidní důchody. Výše procentní výměry invalidního důchodu závisí na třech parametrech:
1) Přiznaném stupni invalidity (v Česku existuje invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně). U jednotlivých stupňů invalidního důchodu se jinak započítává doba pojištění, i invalidního důchodu prvního stupně z 0,5 %, u invalidního důchodu druhého stupně z 0,75 % a u invalidního důchodu třetího stupně z 1,5 %. Čím vyšší přiznaný stupeň invalidity, tím vyšší měsíční důchod.
3) Osobním vyměřovacím základu, což je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky. Dřívější výdělky se převádí koeficienty na současnou hodnotu, aby došlo k očištění o inflaci. Zohledňují se pouze příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění. Při výpočtu důchodu v roce 2014 se hodnotí příjmy v letech 1986 až 2013. Čím vyšší příjmy, tím vyšší invalidní důchod. Důchod se Vám bude tedy počítat z Vašich příjmů.
3) Získané době pojištění. U invalidních důchodů se doba pojištění dopočítává. Zohledňuje se tedy nejenom získaná doba pojištění, ale i dopočtená doba. Dopočtená doba je doba ode dni vzniku nároku na invalidní důchod do dne dosažení důchodového věku (hodnotí se však důchodový věk žen stejného data narození, které nevychovaly žádné dítě). Dopočtená doba se hodnotí v poměru, v jakém je součet dní získané doby pojištění od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod vůči celkovému počtu dní v tomto období. Problematika je složitější, v některých případech se dopočtená doba hodnotí plně, v některých případech ve sníženém rozsahu. Opět platí, že čím vyšší doba pojištění, tím vyšší invalidní důchod.
Výpočet invalidního důchodu je poměrně složitý a je potřeba znát detailně celý průběh pojištění (výdělky v jednotlivých letech, zohlednění jednotlivých dob pojištění, vyloučené doby pojištění apod.), protože tyto údaje neznám, tak Vám nemohu bohužel sdělit přesnou výši Vašeho invalidního důchodu.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz