Krácení u předčasného důchodu
Dobrý den,
je mi 55 let a jsem učitelka. Pracuji jako učitelka od září 1977 ) jsem nar.7.4. 1958). Chtěla bych odejít do důchodu k 1.8. 2016.
O kolik % se mi bude krátit důchod ? ( hrubý příjem mám nyní 25 000,-)Musím mít k odchodu do předčasnéhio důchodu lékařem potvrzené zdravotní důvody ?
Děkuji za odpověď.
Zdraví
Helena Chrastilová
Dobrý den,
důchodový věk u žen závisí na ročníku narození a počtu vychovaných dětí. Protože neznám počet vychovaných dětí, tak neznám přesně Váš důchodový věk. Do předčasného důchodu je možné v současné době odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku.
Váš řádný důchodový věk, protože jste se narodila v roce 1958, může být 63 let a 10 měsíců (žádné vychované dítě), 62 let a 8 měsíců (1 vychované dítě), 61 let a 2 měsíce (2 vychované děti), 59 let a 8 měsíců (3 nebo 4 vychované děti) a 58 let a 4 měsíce (5 a více vychovaných dětí).
Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Čím dříve občan do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Pro odchod do předčasného důchodu není zapotřebí žádné lékařské potvrzení. Volba možnosti odejít do předčasného důchodu je rozhodnutím každého občana.
Jak vysoké krácení důchodu Vám nejsem schopen říci, protože neznám Váš přesný důchodový věk (neznám počet vychovaných dětí). Abyste si mohla krácení sama spočítat, tak výše procentní výměry starobního důchodu se krátí za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do dosažení důchodového věku o:
- 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů
- 1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
- 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne
Při krácení u předčasného důchodu je tedy rozdíl odejít do důchodu např. o 3 roky dříve (o 1 095 dní) nebo o 1 080 dní. Stejně tak, jestli např. o 360 dní nebo 361 dní. Na to je dobré pamatovat a zvolit dle toho termín odchodu do předčasného důchodu.
Výše důchodu závisí na výši osobního vyměřovacího základu, tedy průměrné mzdě v současné hodnotě a získané době pojištění. Např. v roce 2016 se budou započítávat příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění v letech 1986 až 2015, dřívější příjmy jsou násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci. Proto nelze při výpočtu důchodu počítat pouze se mzdou za poslední měsíce. Osobní vyměřovací základ může být dosti rozdílný.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz