Mezery v pojištění a výpočet důchodu
Dobrý den,
v roce 2017 budu mít nárok na starobní důchod, protože dosáhnu důchodového věku a budu mít odpracováno 33 let, což je podmínka pro mou věkovou kategorii, (narozena 1958, 3 děti). Ale od roku 1993 jsem byla 3x dlouhodobě v zahraničí a to celkem téměř 10 let, byla jsem jako doprovod manžela, tedy nepracovala jsem ani jsem si neplatila sociální pojištění. Pobývala jsem v zemích mimo Evropu.Jak moc mi tato skutečnost ovlivní výši starobního důchodu? Např. v roce 2006 jsem se vrátila ze zahraničí a pracovala jsem od 4.10. do 31.12.2006 a moje mzda byla celkem 37.612,. Kč. Znamená to, že se pro výpočet starobního důchodu bude brát celý rok 2006, tedy má mzda bude rozmělněna jako by byl můj hrubý měsíční příjem pouhých 3.134,- Kč nebo se bude počítat pro rok 2006 pouze období od 4.10 do 31.12. vzhledem k tomu, že budu mít odpracované předepsané roky?
Předem děkuji za odpověď,
Dobrý den,
základními dvěma vstupními údaji pro výpočet starobního důchodu v roce 2017 jsou: výše osobního vyměřovacího základu a získaná doba pojištění v celých ukončených letech. Osobní vyměřovací základ v roce 2017 se bude počítat z příjmů, ze kterých bylo odvedeno sociální (důchodové) pojištění v letech 1986 až 2016. Dřívější příjmy se budou přepočítávat na současnou úroveň.
Nulový příjem v měsících či letech má samozřejmě negativní dopad na celkovou výši osobního vyměřovacího základu, a to právě z důvodu „zprůměrování“. Kdy nedochází k rozmělnění daného příjmu? Jestliže je dané období hodnoceno jako vyloučená doba nebo když je dané období řešeno pojištěním v jiné zemi.
Jestliže jste byla sociálně pojištěna v daných obdobích v jiných zemích, potom vše záleží na konkrétní smlouvě o sociálním zabezpečení mezi ČR a příslušnou zemí, neboť píšete, že se nejednalo o členské země EU.
Mezi vyloučené doby pojištění patří např. nemoc, studium v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o dítě, péče o závislou osobu.
Občané, kteří nemají příjem podléhající důchodovému pojištění v ČR a nejsou pojištěni v jiné zemi a přitom se jim tato doba nehodnotí jako náhradní doba pojištění pro důchodové účely, si zpravidla platí dobrovolné důchodové pojištění. Přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění je nutné podat včas, neboť zpětná účast na pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění je legislativou omezena. Bez omezení je možné formou dobrovolného důchodového pojištění dopojistit dobu studia nebo dobu evidence na úřadu práce.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz