Náročná práce v předdůchodovém věku

Dotaz

22. 2. 2015
Náročná práce v předdůchodovém věku

dobrý den,narodila jsem se 10.4.1958 mám dvě děti,jsem vdova,bez nároku na vdovský důchod, a zvažuji odchod do předčasného důchodu,mám odpracováno 37 let,v současné době jsem zaměstnaná,ale vykonávám velice těžkou práci a vzhledem k mému zdravotnímu stavu,nemyslím,že bych mohla vydržet pracovat do řádného odchodu do důchodu což je u mne 61let a dva měsíce,můj měsíční hrubý plat je 13000,- kč.poradíte mi prosím co by pro mne bylo výhodné?děkuji

Odpověď

Petr Gola 23.2.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1958 a vychovala jste dvě děti, tak je Váš řádný důchodový věk 61 let a 2 měsíce. Do předčasného důchodu můžete nejdříve odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, tedy v 58 letech a 2 měsících. Od 10. 6. 2016 můžete tedy odejít do předčasného důchodu kdykoliv.

 

Z finančního hlediska je vždy nejlepší odejít až do řádného důchodu. Jestliže není možné odejít až do řádného důchodu, např. z důvodu nezaměstnanosti v předdůchodovém věku, zdravotních problémech nebo jiných osobních důvodech, potom je řešením předčasný důchod. Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s trvalým krácením za předčasnost. Předčasný důchod je citelně nižší než řádný důchod.

 

Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, proto je vhodné termín odchodu do předčasného důchodu dobře naplánovat, neboť je rozdíl, zdali se odejde do předčasného důchodu např. 360 dní nebo 362 dní před dosažením řádného důchodového věku.

 

Výše předčasného důchodu závisí na třech parametrech: získané době pojištění, osobním vyměřovacím základu a krácení za předčasnost. Do získané doby pojištění se nezapočítávají pouze odpracované roky, ale i náhradní doby pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku, studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o závislou osobu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu). Osobní vyměřovací základ je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda za odpracované roky v současné hodnotě, kdy dřívější výdělky se přepočítávají na současnou úroveň, při výpočtu důchodu v roce 2015 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo odvedeno sociální pojištění v letech 1986 až 2014. Krácení za předčasnost se zvyšuje za každých 90 kalendářních dní. Při výpočtu předčasného důchodu platí, že čím vyšší doba pojištění, vyšší osobní vyměřovací základ a nižší krácení za předčasnost, tím vyšší předčasný důchod.

 

Protože výši předčasného důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tak Vám nejsem schopen říci, jaký můžete orientačně očekávat předčasný důchod, neboť neznám potřebné vstupní údaje pro výpočet.

 

Rozhodně Vám však doporučují před odchodem do předčasného důchodu nejdříve vyčerpat podpůrčí dobu při evidenci na úřadu práce. Občané starší 55 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců. Po dobu 11 měsíců byste tedy nebyla bez finančních prostředků, současně by se snížilo krácení za předčasnost, neboť byste odešla do předčasného důchodu později a rovněž byste získala vyšší dobu pojištění, neboť doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se považuje za náhradní dobu pojištění pro výpočet starobního důchodu.

 

S ohledem na měsíční výši starobního důchodu by bylo pro Vás nejvhodnější odejít až do řádného důchodu. Jestliže to však není ve Vašem případě možné, potom je řešením předčasný důchod. Před odchodem do předčasného důchodu bych Vám doporučil vyčerpat dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti v délce 11 měsíců a dále bych Vám doporučil zvolit vhodné datum termínu předčasného důchodu, neboť krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti a byla by škoda kvůli pár dní mít vyšší krácení za předčasnost.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře