Nesouhlas s výši důchodu
Dobrý den,prosím Vás, chtěla bych se zeptat,mému otci vypočetli starobní důchod, ale zdá se mu, že tato částka neodpovídá.Zažádal
o nový přepočet, ale přišla odpověď, že musí uvést námitku nebo důvody žádosti. Neví, co uvést. Možná, že je výpočet správný, ale raději by chtěl zřejmě utvrzující přepočet.
Při první výpočtu byly mladá a zřejmě nová pracovnice, která se neustále chodila na něco dotazovat a tady asi pramení jeho nejistota o správnosti výpočtu. Děkuji za pochopení a odpověď. S pozdravem Tarkotová Kateřina
Dobrý den,
proti rozhodnutí ČSSZ je skutečně nutné podat v zákonné lhůtě 30 dní od obdržení rozhodnutí písemné námitky. V uvedené písemnosti „námitky“ je samozřejmě zapotřebí uvést důvody, proč s daným rozhodnutím nesouhlasíte (např. nezapočítání všech příjmů, nebo celé doby pojištění, zkrátka důvod, proč by měl být důchod vyšší) u eventuelně uvést nové podklady.
Námitky proti rozhodnutí se zasílájí přímo na ústředí ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení) nebo prostřednictvím příslušné OSSZ (Okresní správy sociálního zabezpečení). Adresa ústředí je: ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ Křížová 25, 225 08 Praha 5, Česká republika
Samotný výpočet důchodu je automatickou záležitostí, zde k chybě nedochází. Problém může být v podkladech při výpočtu důchodu (např. nejčastěji nezapočítání celé doby pojištění, protože nebyla některá doba „vydokladována“).
Jestliže si před podáním o důchod zažádal Váš otec o IOLDP (Informativní osobní list důchodového pojištění), potom si mohl zkontrolovat, zdali průběh pojištění v evidenci ČSSZ odpovídá skutečnosti. Před podáním námitek je však vhodné si ještě jednou nechat celý svůj případ vysvětlit na úřadu.
Protože neznám průběh pojištění Vašeho otce, tak Vám nemohu bohužel vypočítat ani orientační výši důchodu ani sdělit, zdali je nějaký problém při výpočtu tohoto konkrétního důchodu.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz