Odvod peněz do II. pilíře
Dobrý den,
Mám následující dotaz. Během roku 2013 jsem měl 2 zaměstnavatele.
U prvního zaměstnavatele (leden 2013 – září 2013) jsem dosáhl stropu pro odvod sociálního pojištění v červenci 2013. Do II. pilíře jsem vstoupil s účinností od 1.7. 2013. Tento zaměstnavatel odvedl tedy prostředky do II. pilíře za měsíc červenec, nikoli však za měsíc srpen a září ze shora zmiňovaného důvodu (dosažení stropu). Tento postup pokládám za správný.
Druhý zaměstnavatel (říjen 2013 – prosinec 2013) byl ústně informován (nikoli písemně) o mé účasti ve II.pilíři. Přesto odváděl plných 6,5% na sociální pojištění za všechny 3 měsíce. Nyní, kdy jsem žádal Správu sociálního zabezepečení o vrácení těchto prostředků (6,5%), nepochodil jsem.
Postup má být prý následující:
– – F.Ú mě vyzve k doplacení 5% na můj II.pilíř
— – Zaměstnavatel mi vrátí odvedené 6,5%
Jinými slovy po dosažení stropu (v červenci 2013) jsem nemusel odvádět peníze do II.pilíře u 1. zaměstnavatele, ale u 2. zaměstnavatele musím. Je to správné?
Děkuji předem za odpověď.
S pozdravem,
Dobrý den,
pro odvod povinného důchodového pojištění (I. pilíř) i důchodového spoření (II. pilíř) je stanoven maximální vyměřovací základ, za rok 2013 činí maximální vyměřovací základ 1 242 432 Kč. Z částky nad strop se neodvádí peníze ani do I. pilíře ani do II. pilíře. Výpočet důchodového pojištění i důchodového spoření se vypočítává ze stejného vyměřovacího základu.
Vyměřovací základ se zjišťuje za celý rok, což je velmi důležité pro výpočet důchodového pojištění (I. pilíř) i důchodového spoření (II. pilíř).
Maximální vyměřovací základ zaměstnance tedy tvoří součet dílčích vyměřovacích základů od jednotlivých zaměstnavatelů během roku. Určení maximálního vyměřovacího základu (stropu pro odvod pojistného) se však liší, zdali zaměstnanec pracoval po celý rok pro jednoho zaměstnavatele nebo pracoval pro více zaměstnavatelů (jako je Váš případ).
Jestliže je totiž zaměstnanec zaměstnán během roku u více zaměstnavatelů, tak sleduje každý z těchto zaměstnavatelů dosažení maximálního vyměřovacího základu pro správný odvod pojistného během roku zvlášť. U každého zaměstnavatele se vypočítává důchodové pojištění (I. pilíř) a důchodové spoření (II. pilíř) ze stejné částky.
Vyměřovací základ za rok pro výpočet důchodového pojištění (I. pilíř) a důchodového spoření (II. pilíř) je shodný.
Protože jste během roku u prvního zaměstnavatele dosáhl maximálního vyměřovacího základu, tak tento zaměstnavatel správně odváděl důchodové pojištění i důchodové spoření pouze v měsících do dosažení maximálního vyměřovacího základu a v dalších měsících po dosažení maximálního vyměřovacího základu se již důchodové pojištění ani důchodové spoření neplatilo.
Druhý zaměstnavatel však sledoval dosažení maximálního vyměřovacího základu zvlášť. Proto ve Vašem případě dochází k situaci, že Vám vzniká přeplatek na důchodovém pojištění, který činí výši důchodového pojištění zaplaceného nad maximální vyměřovací základ.
Protože druhý zaměstnanec nevěděl, že jste vstoupil do II. pilíře a neměl o tom od Vás žádné doklady (říkáte, že jste tuto skutečnost sdělil pouze ústně), tak neodváděl z Vašeho příjmu důchodové spoření (do II. pilíře), a proto Vám vznikne nedoplatek na II. pilíři.
Uvedený postup je tedy v pořádku, v rámci povinných tiskopisů budete muset s Váším zaměstnavatelem celou záležitost „narovnat“. Vy budete muset doplatit částku do II. pilíře a obdržíte přeplatek z I. pilíře.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz