OSVČ a povinné pojistné během invalidního důchodu
Dobrý den,
jsem OSVČ a v pracovní neschopnosti od 25.11.2014. Dnes mi pro můj nepříznivý zdravotní stav byla LPS od 29.10.2015 přiznána invalidi-ta III.stupně na dobu 6 měsíců. Moje pracovní neschopnost by měla dle LPS skončit 28.11.2015. Po dobu pracovní neschopnosti neplatím sociální, zdravotní a nemocenské pojištění. Po dobu invalidity III.stupně jsem se někde dočetla, že nemusím platit sociální,zdra-votní a nemocenské pojištění. V případě, že na FÚ neukončím svoje podnikání k 28.11.2015/kdy mi končí pracovní neschopnost/ a budu mít nějaké příjmy z této své hlavní činnosti, musím platit minimální měsíční platby sociálního,zdravotního a nemocenského pojištění?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
jestliže nebudete vykonávat samostatnou výdělečnou činnost po přiznání invalidního důchodu třetího stupně, tak je vhodné samostatnou výdělečnou činnost ukončit. Přiznáním invalidního důchodu třetího stupně je vyřešen pojistný vztah pro placení sociálního pojištění a zdravotního pojištění. Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí do doby pojištění pro výpočet starobního důchodu jako náhradní doba pojištění, na doplnění uvádím, že doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně a druhého stupně se jako náhradní doba pojištění nepočítá. Za všechny příjemce invalidního důchodu platí zdravotní pojištění stát.
Pokud budete i během pobírání invalidního důchodu třetího stupně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, tak se bude Vaše samostatná výdělečná činnost považovat pro účely placení povinného pojistného za vedlejší zdroj příjmů, je nutné splnit zákonnou oznamovací povinnost. To zjednodušeně znamená, že nebude muset být dodržen minimální vyměřovací základ jako při hlavní činnosti, ale sociální pojištění i zdravotní pojištění se za daný rok vypočítá dle skutečně dosaženého hrubého zisku. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob budete moci uplatnit slevu na invaliditu třetího stupně.
Při vedlejší samostatné výdělečné činnosti se sociální pojištění neplatí, když hrubý zisk (příjem – výdaj) je do limitu, např. za celý kalendářní rok 2015 je limitem částka 63 865 Kč, při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti po část roku se limit poměrně snižuje s tím je potřeba počítat.
Pokud je po část roku vykonávána hlavní samostatná výdělečná činnost a po část roku vedlejší samostatná výdělečná činnost, tak je potřeba věnovat vyplnění přehledů pro místně příslušnou OSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu větší pozornost, je to složitější.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz