Penzijní připojištění a úmrtí
Mockrát Vám děkuji za odpověď,dočetla jsem se totiž,že z dřívějšího penzijka ,když se účastník nedožije důchodového věku tedy zemře třeba v 45 letech,že to do dědictví nespadá,ale to jsou asi nové podmínky od tohoto roku???Takže chápu dobře ,že otec po synovi musí dostat naspořené peníze,i když šlo o to úplně první a jediné penzijko,které si platil už léta.Bylo totiž řečeno,že to nejsou peníze pro jeho důchod,ale pro nynější důchodce,proto otec po synově smrti nemá na žádné peníze nárok:Ještě jednou moc děkuji za odpověď,jen chci mít jistotu,
Dobrý den,
jestliže jsou dědici, tak naspořené vlastní osobní naspořené finanční prostředky, mezi které patří i penzijní připojištění (i jiné finanční produkty), „nepropadají“. V případě, že účastník penzijního připojištění zemře a nebyla mu vyplacena penze z penzijního připojištění, potom náleží oprávněným osobám ve smlouvě odbytné ze smlouvy o penzijním připojištění.
Když není ve smlouvě určena fyzická osoba, tak jsou peníze z penzijního připojištění předmětem dědického řízení. Při určení oprávněné osoby ve smlouvě o penzijním připojištění vzniká nárok na odbytné mimo dědické řízení. V dědickém řízení soudní komisař vyzve penzijní fond o vyčíslení celkové částky.
Dědické řízení je jednodušší, jestliže pozůstalí mají příslušné doklady nebo vědí, kde je hledat. Kdo všechno však dostane peníze z penzijního připojištění v rámci dědického řízení záleží na konkrétní rodinné situaci, to nejsem schopen posoudit.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz