Sankce za neoznámení vstupu do II. pilíře

Dotaz

28. 1. 2015
Sankce za neoznámení vstupu do II. pilíře

Dobrý den zapomněl jsem nahlásit mzdové účetní vstup do II.pilíře jsem v něm od 19.6.2013,jak mohu být sankcionován,zítra hned doložím po dnešním upozornění od mzdové účetní potřebné doklady

Odpověď

Petr Gola 29.1.2015

Dobrý den,

 

neoznámení vstupu do II. pilíře je sankciováno v souladu s § 31 zákona o pojistném na důchodové spoření (č. 397/2012 Sb.).

 

Aby bylo veškeré pojistné do I. pilíře a II. pilíře správně hrazeno, tak musí být zaměstnavatel o této skutečnosti informován. Zaměstnanci, kteří vstoupili do II. pilíře, by tedy měli ihned zaměstnavateli doručit tiskopis „Oznámení o účasti na důchodovém spoření“ a současně tiskopis „Oznámení o rozhodnutí právní moci“, který dostal každý účastní II. pilíře od Centrálního registru smluv.

 

Když zaměstnavatel neví o vstupu zaměstnance do II. pilíře, tak nemůže důchodové spoření a důchodové pojištění správně odvádět. Vyřešení celé záležitosti je následně komplikované, a proto je i nesplnění zákonných podmínek ze strany účastníka II. pilíře sankciováno.

 

Jestliže tedy zaměstnanec nesplní svoji oznamovací povinnost a v důsledku této skutečnosti není zaměstnavatelem sraženo a odvedeno pojistné na důchodové spoření ve správné výši, tak vzniká zaměstnanci povinnost uhradit správci pojistného takto neodvedené pojistné namísto plátce pojistného spolu s přirážkou k pojistnému ve výši 10 % z neodvedeného pojistného.

 

Zaměstnanci, který neoznámil řádně vstup do II. pilíře, bylo chybně odvedeno důchodové spoření (II. pilíř) a důchodové pojištění (I. pilíř). Do II. pilíře bylo odvedeno nic místo 5 % z vyměřovacího základu (zjednodušeně řečeno hrubé mzdy zaměstnance). Do I. povinného pilíře bylo odvedeno 6,5 % místo 3,5 % z vyměřovacího základu. Nedoplatek od zaměstnance za celé chybné období do II. pilíře vybere správce pojistného současně s 10% přirážkou. O přeplatek na povinném důchodovém pojištění v I. pilíři je potřeba si zažádat na České správě sociálního zabezpečení. Jednotlivé instituce (finanční úřad a ČSSZ) si mezi sebou peníze nepřeposílají a celou záležitost je potřeba vyřídit u obou institucí individuálně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře