Sleva na děti a příjem v invalidním důchodu

Dotaz

26. 1. 2015
Sleva na děti a příjem v invalidním důchodu

Dobrý den,

mám plný invalidní důchod, v roce 2014 jsem pracovala na DPP, kdy můj výdělek nepřesáhl 10000,-Kč a ve vyživovací povinnosti mám dvě nezletilé děti. Mám si podat daňové přiznání za rok 2014? Mám nárok na slevu na děti?? MOC děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 26.1.2015

Dobrý den,

 

daňové zvýhodnění na děti činilo za rok 2014 měsíčně 1 117 Kč na každé dítě. Daňové zvýhodnění může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, podmínkou je společná domácnost. Jestliže uplatňoval daňové zvýhodnění Váš manžel, tak již nárok na daňové zvýhodnění nemáte.

 

Během roku 2014 jste pracovala pro svého zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce, kdy Váš měsíční výdělek nepřesáhl 10 000 Kč. Pro daňové účely je rozhodující, zdali jste u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani či nikoliv.

 

Pokud jste daňové prohlášení podepsala, tak jste u svého zaměstnavatele uplatnila daňové slevy a na dani z příjmu fyzických osob jste nezaplatila nic. A mohla jste uplatnit daňové zvýhodnění na děti na měsíční bázi.

 

Jestliže jste daňové prohlášení nepodepsala a byla Vám z odměny sražena daň z příjmu fyzických osob formou 15% srážkové daně, tak si můžete podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za účelem nároku na daňovou vratku. V takovém případě musíte požádat zaměstnavatele o vystavení „Potvrzení o zdanitelných příjmech z dohod o provedení práce“ a můžete následně příjem plynoucí na základě dohody o provedení práce zahrnout do daňového přiznání a vznikl by Vám nárok na daňovou vratku. Z důvodu uplatnění základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 Kč a daňové slevy na invaliditu třetího stupně ve výši 5 040 Kč by Vám vznikl nárok na daňovou vratku ve výši zaplacené sražené daně z příjmu z odměny na základě dohody o provedení práce během roku 2014.

 

V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než daň z příjmu fyzických osob, tak vzniká nárok na daňový bonus. Daňový bonus je rozdílem mezi  daňovým zvýhodněním a daní z příjmu fyzických osob. V takovém případě se na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí nic a ještě se obdrží peníze od finančního úřadu. Nárok na daňový bonus za rok 2014 však mají pouze daňoví poplatníci, kteří měli za rok 2014 příjem podle § 6 (ze závislé činnosti), 7 (ze samostatné výdělečné činnosti), 8 (z kapitálového majetku) nebo § 9 (z pronájmu) zákona o dani z příjmu alespoň ve výši 51 000 Kč. U příjmu z pronájmu nesmí přitom výdaje převýšit tyto příjmy.

 

Když není výše uvedená zákonná podmínka splněna, tak nevzniká nárok na daňový bonus.

 

Váš postup je vhodné tedy promyslet v závislosti, zdali jste podepsala prohlášení k dani či nikoliv, jak vysoké jste měla veškeré příjmy v roce 2014 mimo příjem z invalidního důchodu a zdali Vám byla z nějakého Vašeho příjmu sražena daň z příjmu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře