Úmrtí a výplata důchodu
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak se postupuje v případě,když má
důchodce výplatní termín vždy druhého v měsíci a druhého umře musí
pozůstalí důchod vracet?Děkuji Funtyová
Dobrý den,
důchody se v Česku vyplácejí dopředu v měsíčních lhůtách (dle zákona č. 582/1991 Sb, o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, § 116).
Jestliže je výplatní termín druhého v měsíci, tak např. vyplacený důchod 2. dubna je na období od 2. dubna do 1. května. V případě, že důchodce obdrží důchod 2. dubna na období od 2. dubna do 1. května a tento den zemře, potom se důchod nevrací, protože v daném období ještě žil, i když jenom jeden den. Část důchodu se nevrací. Důchod buď celý zůstává, nebo se celý vrací. Zjednodušeně řečeno, když starobní důchodce žil v době, kdy přišel měsíční důchod na účet a náležel od daného dne na měsíc dopředu, tak se zaslaný důchod vracet nemusí. Důchody, které jsou připsány na účet zesnulého po dni, za který náležela poslední výplata důchodu zemřelého, je potřeba vrátit.
V praxi však může dojít k situaci, že důchodce si třeba nechává důchod posílat na účet manželky. Penzista zemře např. 2. dubna a manželka obdrží na svůj bankovní účet důchod 3. dubna na období od 3. dubna do 2. května. V tomto případě je nutné důchod vrátit, protože náleží za období, kdy již penzista nežije. K těmto případům může docházet, protože převod na bankovní účet jeden či dva dny trvá a oznámení o úmrtí obdrží ČSSZ rovněž s několika denním zpožděním. Povinnost ohlásit úmrtí má ze zákona matrika.
V případech, kdy je situace nejasná, např. skutečná výplata důchodu a období za které důchod náleží (např. svátky či dny pracovního klidu), je lepší se obrátit na OSSZ a záležitost konzultovat. V některých případech mohou důchodci obdržet důchod o jeden či dva dny dříve.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz