Volba termínu odchodu do důchodu
Dobrý den,
Nyní pracuji jako OSVČ. 15.12.2013 mi vznikne nárok na starobní důchod. Od ledna 2014 mám možnost pracovat 3 dny v týdnu na několik hodin za cca 6000 Kč měsíčně. Buď jako zaměstanec na dobu určitou, dohodu o pracovní činnosti nebo brigádu- záleží co je pro mě výhodnější. Současně zvažuji jestli pokračovat jako OSVČ- vedlejší činnost(výdělěk by nebyl veliký cca 3000 měsíčně) nebo jestli podnikání zrušit úplně.
Chci se zeptat kdy odejít do důchodu jakou formu práce zvolit?
napadají mě varianty:
Odejít 15.12 2013, od ledna pracovat na dohodu o prac.činnosti a zda pokračovat jako OSVČ?
Odejít 2.1.2014, zachovat si možnost uplatnit slevu na poplatníka. Jakou formu práce zvolit? A zda pokračovat jako OSVČ.
Odejít 15.3.2014, zvýšit výměru důcodu o 1,5 % za 90 dní. Jakou formu práce zvolit a zda pokračovat jako OSVČ.
Děkuji za Vaši oopověď.
Dobrý den,
všechny uvedené varianty se velmi špatně posuzují, jestliže neznám Váš osobní průběh pojištění. Termín odchodu do důchodu je vhodné volit s ohledem na získanou dobu pojištění, která se do výše důchodu započítává pouze v celých ukončených letech. Např. 39 let a 350 dní se započítává při výpočtu důchodu jako 39 let. Z tohoto důvodu by bylo vhodné odejít do důchodu o několik dní později a získat ukončených 40 let pojištění. Dále neznám Vaše příjmy, což je důležité s ohledem na výpočet důchodu v roce 2013 nebo v roce 2014.
Jelikož neznám detailně Váš průběh pojištění, tak odpovím v obecné rovině. Obecně je nejvýhodnější odchod do řádného důchodu při dosažení řádného důchodového věku a pobírat současně důchod a mzdu z práce nebo příjem ze samostatné výdělečné činnosti. V případě ukončení celého roku pojištění bych však odchod do důchodu posunul o několik týdnů. V případě, že chcete i v důchodovém věku pracovat, tak je vhodné s ohledem na uplatnění základní slevy na poplatníka v roce 2014 odejít do důchodu až v průběhu ledna 2014.
V řádném důchodovém věku již nejsou žádná omezení týkající se výdělečné činnosti. V řádném důchodovém věku tedy můžete mít libovolný příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Protože je výdělečná činnost v důchodu považována za vedlejší činnost, což přináší výhodu při platbě důchodového pojištění, tak bych osobně výdělečnou činnost neukončil. I příjem 3 000 Kč může být v důchodu zajímavým finančním zdrojem.
Při práci na dohodu o provedení práce nepodléhá příjem do 10 tisíc Kč odvodu na sociální a zdravotní pojištění, což je výhoda. Jestliže odejdete do důchodu až v průběhu ledna 2014, tak budete moci uplatnit slevu na poplatníka a jelikož měsíční odměna bude vyšší než 2 500 Kč, tak bude lepší pracovat na základě standardní pracovní smlouvy (klidně i na dobu neurčitou).
Odchod do důchodu již v průběhu ledna je dle mého názoru výhodnější než odchod do důchodu až v březnu, neboť po dobu několika měsíců budete pobírat současně mzdu i důchod a získáte tak finanční náskok, který by se Vám z důvodu „práce na procenta“ a vyššího starobního důchodu z důvodu přesluhování, podařilo „smazat“ až ze velmi dlouho. Ale neznám Váš průběh pojištění, abych sdělil přesná čísla.
Pokud bych Vaší situaci shrnul, dle zaslaných informací, bych osobně odešel do důchodu v průběhu ledna 2014 (termín je však možné změnit s ohledem na získání celého roku pojištění, jak jsem zmínil na začátku), ponechal vedlejší výdělečnou činnost a pracoval na základě standardní pracovní smlouvy na dobu neurčitou (např. aby byla zachována výpovědní doba a další výhody), při odchodu do důchodu v průběhu ledna 2014 budete moci uplatnit slevu na dani na poplatníka během roku 2014. Při práci na základě pracovní smlouvy, kdy budete z příjmu odvádět důchodové pojištění, budete moci v budoucnu požádat o zvýšení důchodu.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz