Výdělek ve starobním důchodu
Starobní důchod a přivýdělek
mám možnost přividělat si ke starobnímu důchodu v zemi EU,
1/jaké jsou omezení ve výši výdělku,
2/omezení délky smlouvy a počtu odpracovaných hodin
3/ jaký je vliv na můj důchod v ČR,(jeho snížení ?)
4/ jaké jsou povinné odvody a poplatky z výdělku v EU (zdravotní,sociálni,ze mzdy apod.), kdo je platí-zaměstnavatel nebo já ?
5/jaké jsou příp.povinnosti zaměstnavatele při zaměstnání na smlouvu na dobu určitou
děkuji za rychlou odpověď
Dobrý den,
v řádném starobním důchodu nejsou žádná omezení týkající se vlastního výdělku. Starobní důchodce může mít libovolný příjem ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti. Je samozřejmě možné pracovat i v jiných členských zemích EU. Neexistuje ustanovení o maximálním počtu odpracovaných hodin. Vždy však musí být při zaměstnání postupováno v souladu se zákoníkem práce. Práce v zahraničí v řádném důchodovém věku nemá vliv na výši důchodu z Česka.
Pracující důchodci odvádí ze svého příjmu daně zpravidla jako ostatní zaměstnanci (mohou existovat různé výjimky). Odvody na dani z příjmu fyzických osob, sociálním pojištění a zdravotním pojištění se v jednotlivých zemích liší. Zdanění, daňové povinnosti a daňová administrativa je v každé členské zemi EU odlišná. Záleží, kde skutečně budete pracovat, jakou formu bude mít Váš pracovní poměr a na dalších aspektech. Zpravidla platí, že všechny daňové platby za zaměstnance vyřizuje jeho zaměstnavatel.
Pracovně-právní legislativa se rovněž v jednotlivých zemích EU liší. Při práci v některé z členských zemí EU se na Váš budou vztahovat pracovní podmínky dané země. Váš zaměstnavatel i Vy budete muset postupovat v souladu s příslušnou legislativou.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz