Výpočet doby pojištění
Dobrý den.Prosím o celkový můj součet dob pojištění v(%),které se hodnotí do doby pojištění pro účely nutné k přiznání starob.důchodu a kolika se tyto doby v(%)budou hodnotit pro výši mého starob.důchodu.Jsem narozený v lednu 1953 a v lednu 2016 splńuji podmínku 63 let k odchodu do star.důchodu.Po ukončení ZŠ v roce 1968 jsem tří roky absolvoval OU Kovo do roku 1971.Od roku 1971 jsem byl stále zaměstnán v Kovosvitu až do roku 1984.V roce 1984 mě byl přiznán plný inv.důchod,který mě byl jen v roce 2010 změněn na inv.důchod III.stupně/trvale/.Nikde jsem nebyl od roku 1984 k dnešnímu dni zaměstnán.Stačí mě jen celkový součet v procentech.Předem děkuji.S pozdravem.
Dobrý den,
vypočítat přesnou dobu pojištění dle zaslaných informací nelze, každý měsíc hraje roli. Níže v textu Vám však uvedu, jak se jednotlivé časové úseky ve Vašem životě budou do doby pojištění počítat a věřím, že si následně dobu pojištění sám spočítáte.
1) Studium. Protože jste studoval před rokem 1996, tak se Vám doba studia do skončení povinné školní docházky do 18 let započítává pro důchodové účely plně. Za náhradní dobu pojištění dále považuje studium po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let.
2) Vojenská služba. Pro výši důchodu se vojenská služba započítává ze 100 %.
3) Pracovní činnost, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění, se hodnotí do doby pojištění ze 100 %.
4) Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně z 80 %.
Každý získaný rok pojištění se započítává jako 1,5 % z výpočtového základu při výpočtu starobního důchodu. Např. získaných 40 let se tedy hodnotí při výpočtu jako 60 %.
Na doplnění uvedu, že si odchodem do starobního důchodu nemůžete finančně pohoršit. V případě, že Vám vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak budete i po podání žádosti o starobní důchod nadále pobírat invalidní důchod ve stejné výši. Takový invalidní důchod by se následně „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši v 65 letech.
Protože pobíráte invalidní důchod třetího stupně, který se vypočítává obdobně jako starobní důchod, tak rozdíl mezi invalidním důchodem třetího stupně a starobního důchodu nebude pravděpodobně velký, ať už ve prospěch invalidního nebo starobního důchodu. U invalidního důchodu prvního stupně a invalidního důchodu druhého stupně se každý rok pojištění započítává méně výhodně než v případě starobního důchodu a invalidního důchodu třetího stupně. Proto bývá v praxi rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a druhého stupně a mezi starobním důchodem vyšší.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz