Výpověď a důchod
prosím o radu,tatí nastupuje do starobního duchodu ke dni 9.března 2015 a je na neschopence od 5.11.2014 tak bi mě zajímalo zdali má nárok na pokračování PN ještě po nástupu do SD a jestli ano na jak dlouho?čeká ho ještě operace kyčelního kloubu,a jak s vípovědí u zaměstnavatele?děkuji předem za odpověd
Dobrý den,
pracovní poměr musí být vždy ukončen, dosažení řádného důchodového věku nebo podání žádosti o důchod není výpovědní důvod. V práci je možné pokračovat i po dosažení řádného důchodového věku nebo přiznání starobního důchodu.
Pracovní poměr může být ukončen buď výpovědí podanou zaměstnavatelem, výpovědí podanou zaměstnancem nebo dohodou.
Při podání výpovědi ze strany zaměstnance běží dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet první den následujícího měsíce. Např. při podání výpovědi v únoru začne výpovědní lhůta běžet prvního března a pracovní poměr je ukončen ke konci dubna. Při ukončení pracovního poměru dohodou je možné sjednat libovolné datum ukončení pracovního poměru. S podmínkami dohody o ukončení pracovního poměru však musí souhlasit zaměstnavatel i zaměstnanec. Výpověď je jednostranný právní úkon, dohoda nikoliv.
Co se týká nemocenské, tak zde platí, že starobní důchodce (Váš tatínek bude dle uvedených údajů ve starobním důchodu k 9. březnu 2015) má nárok na nemocenskou maximálně po dobu nejvýše 70 kalendářních dní, nejdéle však do dne, jímž skončila doba zaměstnání.
Nárok na nemocenskou bude mít tedy Váš tatínek do dne trvání pracovního poměru. Po skončení pracovního poměru starobním důchodcům nárok na nemocenskou nenáleží. Po přiznání starobního důchodu a ukončení pracovního poměru nemůže již Váš tatínek nemocenskou pobírat.
S pozdravem
Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.
Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz